16 YAŞINDA BURUN ESTETİĞİ YAPILIR MI?

16 YAŞINDA BURUN ESTETİĞİ YAPILIR MI?

             16 yaşında burun estetiği yapılır mı diye merak ederek internette araştırma yapan, estetik doktorlarına ve burun estetiği yapılan hastanelere başvuran gençler genellikle olumsuz cevap almaktadır. Çünkü mesleğini ciddiye alan hiçbir doktor ve insan sağlığına önem veren hiçbir hastane 16 yaşında burun estetiği yapılır mı diye soran birine olumlu cevap vermez.

İnsan gelişimi en erken 18 yaşında tamamlanmaktadır. Gelişimden kasıt iskelet yapısının yetişkin insanda olması gereken şekli ve ölçüleri almasıdır. Bu süreç kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genetik faktörler, beslenme, cinsiyet, iklim ve ırksal özellikler gibi kişisel durumlar her gencin gelişimini farklı zamanda tamamlamasına sebep olabilir. Bu anlamda bir insanın tam olarak gelişimini tamamladığından söz edebilmek için kişisel verilerin değerlendirilmesi gerekir. Ancak insanların iskelet yapısının gelişimi en erken 18 yaşına kadar devam eder. Bu bazı insanlarda 24 yaşında kadar sürebilmektedir. Bu yüzden doktorlar burun estetiği ameliyatı olmak isteyen insanların, (tıbbi zorunluluklar sebebiyle yapılan burun ameliyatları dışında) en az 18 yaşında olması gerektiğini söyler.

16 yaşında burun estetiği yapılır mı sorusuna bu durumda verilecek cevap, bunun sağlıklı olmayacağıdır. Çünkü iskelet sistemi, estetik ameliyattan sonra da gelişmeye devam eder. Ayrıca ameliyat esnasında bazı kemik ve kıkırdakların alınması gerekebilir. Ameliyattan sonra bu kısımların gelişimlerine devam etmesi mümkündür.  Bu da yapılan burun estetiği ameliyatının bir süre sonra bozulmasına hatta çok daha kötü bir görüntü oluşmasına sebep olacaktır.

Diğer yandan estetik kişi 18 yaşından küçük olduğu için bu konuda anne-babasının da yazılı rızası aranmaktadır. Ancak anne babanın muvafakati olsa dahi tıbbi zorunluluklar dışında estetik cerrahlar 16 yaşındaki birine burun estetiği yapma konusuna temkinli yaklaşmaktadır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

ACIBADEM BURUN ESTETİĞİ

ACIBADEM BURUN ESTETİĞİ

ACIBADEM BURUN ESTETİĞİ               Acıbadem burun estetiği ameliyatları konusunda, uzman doktorları, donanımlı laboratuvar ve ameliyathaneleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir