17 YAŞINDA BURUN AMELİYATI OLUR MU?

17 YAŞINDA BURUN AMELİYATI OLUR MU?

17 yaşında burun ameliyatı olur mu diye estetik doktorlarına müracaat eden gençlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ergenlik döneminin ve yetişkinliğe geçmenin psikolojik etkisi ile burunlarını beğenmeyen gençler 17 yaşında burun ameliyatı olur mu sorusunun cevabını arıyor.

Burun insan yüzünün anlamını tamamen değiştiren en önemli organ. Burunun büyük yada küçük olması, şekli, kemerli veya düz olması tamamen genetik faktörlere bağlıdır. Çocukluktan çıkıp ergenlik dönemine girmeye başlayan kişilerde ilk değişmeye başlayan organ burundur. Yüzün diğer kısımlarında meydana gelen ergenliğe bağlı değişiklikler burunda görülenden çok daha yavaş seyreder. Bu yüzden gençler aniden şekli değişen ve büyümeye başlayan burunlarının yüzlerine yakışmadığını veya çok çirkin olduğunu düşünmeye başlarlar. Bazı gençlerde bu psikolojik sorunlara yol açacak kadar etkili bir problem haline gelir.

Ancak insanların gelişmesi ve kemik yapılarının değişmesi 18 yaşına kadar devam eder. Bu yüzden kemik yapısındaki gelişme tamamlanmadan burun estetiği ameliyatı olmak çok yanlıştır. Tüm vücutta olduğu gibi burundaki kemikler de büyümeye ve değişmeye devam edeceğinden yapılacak bir operasyon kısa bir süre sonra deformasyona sebep olacaktır. Dolayısı ile ameliyat için verilen para da boşa gitmiş olacaktır. Daha da önemlisi formu değişen burnun gelişmeye devam eden kemikler sebebiyle çok daha kötü görünmesi, ciddi şekil bozukluklarının ortaya çıkmasının mümkün olmasıdır. Ayrıca çökme gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Bu açıklamalarımız sonucunda 17 yaşında burun ameliyatı olur mu sorusuna verilecek cevap; bu ameliyatı olmaya engel yoktur ancak bu çok yanlış ve sonuçları ağır bir ameliyat olacaktır. En doğrusu 18 yaşın bitmesinin beklenmesi ve hala rahatsız edici bir burundan söz ediliyorsa ameliyata bundan sonra karar verilmesi gereğidir.

 

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

ACIBADEM BURUN ESTETİĞİ

ACIBADEM BURUN ESTETİĞİ

ACIBADEM BURUN ESTETİĞİ               Acıbadem burun estetiği ameliyatları konusunda, uzman doktorları, donanımlı laboratuvar ve ameliyathaneleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir