18 YAŞ ALTI BURUN ESTETİĞİ

18 YAŞ ALTI BURUN ESTETİĞİ

           18 yaş altı burun estetiği konusunda tıp dünyasının genel görüşü, bu operasyon için 18 yaşının bitirilmesi gerektiğidir. İnsanların anatomik olarak gelişimi 18 yaşına kadar devam eder. Bu gelişmenin en önemli aşaması ise kemik gelişimidir. Ancak kişinin kemik gelişimi tamamlandıktan sonra yetişkin olarak kabulü mümkündür.

Estetik operasyonlar kural olarak her yaştan insana uygulanabilir. Birkaç çeşit estetik operasyon dışında risk taşımayan bu uygulamalar, sağlıklı her insanın yaptırabileceği ameliyatlardır. Ancak kemik gelişimi devam eden gençlerin ,tam olarak yetişkin kabulü için en az 18 yaşını bitirmeleri gerekir. Bu sebeple 18 yaş altı burun estetiği çeşitli açılardan sakıncalıdır.

Öncelikle burun estetiği sırasında bazı kemik ve kıkırdak dokunun bir kısmı çıkarılmak zorunda kalınabilir. Ancak bu kemiklerin gelişiminin devam etmeyeceği anlamına gelmez. Sağlıklı kemik yapısı olan kişilerde kemikler gelişmeye devam edebilir. Bu yüzden yapılan operasyon bir süre sonra anlamsız hale gelebilir hatta çok daha kötü bir görünüme sebep olabilir. Diğer yandan ameliyat çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Burun çökmeleri, enfeksiyon gibi çeşitli sonuçların ortaya çıkması da mümkündür.

18 yaş altı burun estetiği konusunda detaylı bir tetkik yapılmalı, burundaki sorun kişinin psikolojisini ileri düzeyde bozmuyorsa veya sağlık sorunlarına sebep olmuyorsa, 18 yaşın bitirilmesi beklenmelidir. Bazı vakalarda burundaki yapı bozukluğu kişinin sosyal hayatını etkiler hatta çeşitli hastalıklara sebep olur. Böyle durumlarda hasta hakkında detaylı tetkikler yapıldıktan ve aile ile görüşüldükten sonra karar verilerek operasyon yapılması mümkündür. Ancak operasyonun sonuçları ve riskleri hakkında hasta ve ailesi bilgilendirilmeli, ilaç kullanımı gibi çözümler varsa 18 yaşını bitirene kadar bunlar değerlendirilmelidir. Kaldı ki 18 yaş altı burun estetiği olmak için ailelerin yazılı muvafakati de aranır.

 

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

ACIBADEM BURUN ESTETİĞİ

ACIBADEM BURUN ESTETİĞİ

ACIBADEM BURUN ESTETİĞİ               Acıbadem burun estetiği ameliyatları konusunda, uzman doktorları, donanımlı laboratuvar ve ameliyathaneleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir