BOYUN AMELİYATI

BOYUN AMELİYATI

Boyun ameliyatı denildiğinde genellikle yaş, kilo verme veya genetik sebeplerle deforme olan, sarkan veya kırışan boyunların düzeltilmesi için yapılan estetik operasyonlar anlaşılır. Ancak tıp literatüründe boyun ameliyatı, eğri veya yana eğik boyunlar için yapılan düzeltme operasyonları anlamına gelmektedir.

Boyun eğikliği genellikle boyundaki bazı kasların tek taraflı olarak kısa olması sebebiyle ortaya çıkar. Ancak bazen nörolojik veya travmatik gibi farklı sebeplere bağlı olarak ta görülür. Baş bir yana doğru eğik şekilde durur ve yüz sağlam tarafa doğru dönüktür. Hastada kemiklere bağlı bir anomali olup olmadığının belirlenmesi için radyolojik tetkiklerin yapılması gerekir. Aynı zamanda kulak burun boğaz ve göz tetkikleri de yapılmalıdır.

Boyun eğikliği çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmekle birlikte kaslardan birinin kısa kalması sonucu görülen türüne bebeklikte rastlanır. Gerekli tedavilerin ve ameliyatın yapılmaması halinde hasta ömür boyu bu şekilde yaşamak zorunda kalır. Her bin doğumun 4’inde görülen bu rahatsızlık, bebek 2-3 haftalık olunca dikkat çekmeye başlar. Boyundaki şişlik birkaç cm ebatlarındadır ve bazen boyunun her iki tarafında da bulunur.

Boyun eğikliği öncelikle egzersizlerle giderilmeye çalışılır. Ancak ileri vakalarda veya fizyoterapinin işe yaramadığı hallerde 1 yaşından itibaren boyun ameliyatı yapılarak bu sorun giderilir. Ameliyat estetikten çok cerrahi bir operasyondur. Çünkü hastayı hem fiziki olarak yıpratmakta hem de çeşitli kas ve kemik hastalıklarına sebep olmaktadır. Kişiyi görünüşü sebebiyle psikolojik olarak etkilediği de görülür.

Operasyon, özellikle bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda, titizlikle yapılacak tetkiklerden sonra gerçekleştirilir. Ameliyata hem genel cerrah hem de estetik cerrah girer. Operasyonun küçük yaşlarda yapılması tavsiye edilse de, sonradan ortaya çıkan boyun eğriliklerinde daha ileri yaşlarda yapılmasında bir engel yoktur.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

BOYUN ESTETİĞİ AMELİYATI

BOYUN ESTETİĞİ AMELİYATI

BOYUN ESTETİĞİ AMELİYATI Boyun estetiği ameliyatı, boyun bölgesinde yaşa veya kilo alıp vermeye bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir