Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun estetiği, doğal bir görünümde olmalıdır ve ameliyatın en önemli ayrıntısıdır. Bu nedenle buruna estetik operasyonu yapılmadan önce kişiye özel bilgisayar ortamında tasarım yapılması gereklidir. Birinde iyi bir estetik ameliyatı sonrasında burunun görünümü hem güzel olmalı, hem de ameliyat uygulamasının başka kişiler tarafından anlaşılmaması gereklidir. Burun, yüz bölgesinin görünümümü etkileyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Ayrıca estetik cerrahi alanındaki en özel ameliyat, buruna yapılan estetik ameliyatıdır. Bu operasyon tıp dilinde ripoplasti olarak adlandırılmaktadır. Buruna uygulanan estetik operasyonu, buruna yeni bir şekil vermek için uygulanmaktadır. Bu operasyonda burun ucu indirilebilmekte ya da kaldırılabilmektedir. Ayrıca burun delikleri daraltılabilmekte ya da genişletilebilmekte, burunda sağa ya da sola eğiklik varsa düzeltilmektedir. Ayrıca burun sırtında herhangi bir şekilde çöküklük varsa dolgunlaştırılabilmekte kambur bir görüntüye sahipse fazlalıkları alınabilmekte. Asimetrik bir görüntü varsa bu görüntü giderilebilmektedir. Buruna yapılan estetik operasyonlarda şekille ilgili sorunların yanında kemik ve iç kıkırdak eğrilikleri ile buna bağlı nefes alma sorunları ortadan kaldırılabilmektedir. Nefes alma güçlüğünün olması durumunda septum deviasyonu adı verilen iç kıkırdak ameliyatı yapılarak kişinin nefes almasında belirgin bir rahatlama sağlanmaktadır. Burunda en uygun estetik operasyonu, yüz ile uyumlu ve doğal bir görünüm kazandırmakla birlikte nefes almayı da rahatlatıcı bir sonuç vermesiyle olmaktadır.

Burun Estetiği İçin Kişilik Gelişimi Tamamlanmış Olmalıdır

Burun estetiği ameliyatı, gelişim döneminin sona erip burun şeklinin son halini almasıyla yapılabilmektedir. Bu süre ortalama olarak 17 ila 18 yaşlarına denk gelmektedir. Bu yaşlara gelen kişilerde burunda şekil bozukluğu varsa buruna estetik ameliyat yapılabilmektedir. Buruna uygulanan estetik operasyon yapılırken fiziksel gelişimle birlikte kişilik gelişimi de tamamlanmış olmansa dikkat edilir. Kişilik sorunu olan kişilerin bu ameliyat için uygun olmadığı belirtilmektedir. Burun ameliyatı olmak isteyen kişinin, gerçek üstü beklentiler içine girmemesi gereklidir. Bu operasyon özellikle hayal gücü yüksek olan, hayalperest insanlarda tam anlamıyla hayal kırıklığı ile sonuçlanabilmektedir. Örneğin hayranı olduğu bir kişinin burnunun aynısını istedikten ve operasyon tamamlandıktan sonra kişi bunalıma girebilir. Herkesin yüzü birbirinden farklıdır ve bu nedenle her burun modeli, her yüz tipine uyum sağlamamaktadır. Burunda yapılacak estetik operasyonu yapılmasının en önemli aşaması, detaylı muayenenin yanı sıra burun modelinin tasarlanmasıdır. Buruna uygulanacak muayene işlemi, hem burnun dış görünümü, hem de iç kısmında bulunan hava yollarını kapsamaktadır. Dıştan yapılan muayene ile burun cildinin yapısı, kıkırdak şekli, kemik yapısı, simetri durumu ve burun ucu yapısı ortaya çıkmaktadır. İç muayene ile de nefes alma zorluğuna neden olan iç kemik ve kıkırdaklarda meydana gelmiş eğrilik ve büyüme olup olmadığı, büyüme meydana gelip gelmediği, kemik yapısı, burun etlerinin durumu ve büyüme olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Estetik Yüz Tipine Uygun Olmalı

Burun estetiği öncesinde yüz tipine yakışacak burun modeli belirlenmelidir. Bunun için de kesinlikle bilgisayarlı bir tasarım yapılmalıdır ve bu tasarım kişiye özel olmalıdır. Yüz yapısına uygun burun şeklinin tasarlanabilmesi için yüzün genel görüntüsü esas alınmalıdır. Yanaklar, dudaklar, alın, çenenin şekli ile uyumlu olup olmadığı tespit edilmelidir. Bunun için de yüzün altın oranlarına uyumlu bir burun modeli meydana getirilmelidir. En uygun burun tasarımı, yüz hatları ile uyumlu olmasının yanı sıra doğal görünen burun olduğu bilinmelidir. Buruna yapılacak estetik operasyonda doğal görünüm en önemli ayrıntıdır. Uzman, doğal görünümü ön planda tutarak kişiye özel tasarım gerçekleştirmelidir. İyi bir burun operasyonu sonrasında burnun görüntüsü güzel olmalıdır. İdeal burun tasarımında erkeklerde erkeklik karakterine yakışması, kadınlarda ise zarafet ön planda tutulmalıdır.

Tıkalı Burunda Estetik

Burun tıkanıklığında da burun estetiği operasyonu yapılmaktadır. Burun deliklerinin arasında bulunan kıkırdak ve derinleştikçe kemiksi yapıya dönüşen bölüme septum adı verilmektedir. Septum sağa ya da sola kaymışsa buna septum deviasyonu denilmektedir. Çok sayıda insanda bu sorunun olduğu bilinmektedir. Septum deviasyonu, burunda tıkanıklık ya da dışarıdan bakıldığında eğri bir görüntü ile kendini belli etmektedir. Deviasyon olduğunda burun deliklerinden birisi diğerinden daha geniş olmaktadır. Burun deliklerindeki bu eşitsizlik, burun deliklerinden geçen hava miktarlarına da yansımaktadır. Doğal olarak geniş olan delikten daha fazla hava geçmekte, dar olan taraftan ise daha az hava geçmektedir. Vücut bu durumu dengelemeye çalışır ve bunun sonucunda da geniş olan kısımda bulunan, konka adı verilen burun etleri büyümeye başlar. Zamanla da her iki burun deliğinde tıkanma meydana gelir. Burun içinin muayene edilmesi sırasında bu sorunlar tespit edilir ve estetik ameliyatına dahil edilmektedir. Buruna uygulanan estetik operasyonu, genel anestezi aklında yapılması gereken bir uygulamadır. Genel anestezi gereken tüm operasyonun da hastane ortamında yapılması tavsiye edilmektedir. Operasyon süresi de burunda meydana gelen sorunun büyüklüğüne göre 1 ila 4 saat arasında olmaktadır. Burun ameliyatı yapılırken kıkırdak ve kemik yapısına tasarımda karar verilen model baz alınır. Kemik kıkırdaklarında fazlalık varsa alınır, çukurluk ya da eksiklik varsa kıkırdak ve kemik parçaları ile dolgu yapılmaktadır. Buruna yapılan estetik operasyonda ya kemikler kırılarak şekillendirilebilmekte ya d kemikler hassas keskilerle kesilerek şekillendirilmektedir. Kırma yöntemi uygulandığında işlem sonrasında şişme, morarma ağrı gibi şikayetler meydana gelmektedir. Hassas keskilerle yapılan ameliyatlarda ise operasyonun kalitesini artırdığı gibi daha kontrollü bir müdahale işlemi yapılabilmektedir. Bu yöntemde ağrı, şişme ve morarma olmamaktadır. Bu operasyon yapıldıktan sonraki dönem rahat geçmektedir. Kişi, çok azla ağrı ve sızı çok az yaşanmaktadır ve çok sayıda kişi bu tür ağrılara dayanıklıdır. Ancak hafif bir sızıya katlanılmayacak derecede hassas bir yapıya sahip olanlara ağrı kesici ilaçlar kullanması tavsiye edilmektedir.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

2017 BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI

2017 BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI

2017 BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI            2017 burun estetiği fiyatları hakkında net bir rakam söylemek, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir