Erkeklerde Meme Estetiği (Jinekomasti)

Erkeklerde Meme Estetiği (Jinekomasti)

Jinekomasti
Jinekomasti

Erkeklerde meme estetiği, sıklıkla hormonal dengesizliğe bağlı olarak ortaya çıkn erkek göğüslerinin büyümesinin giderilmesi yöntemidir. Bazı ilaçların yan etkileri, çoğu zaman jinekomastiye neden olabilmektedir. Jinekomasti, erkek göğüslerinin yağlanma ya da hormonal nedenlere bağlı olarak büyümesi ve belirginleşmesidir. Göğüs kaslarının gelişmesi, bu sorunun meydana geldiğinin belirtisi değildir. Erkeklerdeki hormonal değişimler, 10 ile 16 yaşlar arasında rastlanmaktadır ve bunun görülme sıklığı yüzde 10 civarındadır. Büyüme çağının hızlı olduğu ergenlik döneminde ise bu oran yüzde 65’ler seviyesinde olabilmektedir. Ergenlik döneminde meydana gelen jinekomastinin yüzde 75’e iki yıl içinde, yüzde 90’ı ise üç yıl içinde kendi kendine düzelmektedir. Ergenlik dönemi tamamlandığında vücuttaki hormon dengesi tekrar salgılanmasıyla jinekomasti kendi kendine düzelebilmektedir. Düzelmeme durumu az bir kısımdadır. İleri yaşlarda görülen jinekomasti ise genel olarak göğüs bölgesindeki yağların birikmesi ile meydana gelmektedir. Bu sorunun normal olarak nitelendirildiği üç dönem vardır. Bunlar; yeni doğan, ergenlik ve ileri yaşlılık dönemleridir. Bu dönemlerin tamamında bu durumun ortaya çıkması, kanda dolaşan kadınlık hormonunun erkeklik hormonundan bir miktar daha fazla olmasıdır. Yeni doğan dönemindeki jinekomastinin görülmesinin nedeni, bebek anne karnındayken anneden geçen kadınlık hormonunun, bebeğin kanında yüksek miktarda olmasıdır. Ergenlik çağında da kadınlık hormonu, erkeklik hormonundan bir miktar daha yüksek olabilmektedir. İleri yaşlılık döneminde ise erkeklik hormonu azalır. Bu durum da kadınlık hormonu daha fazla olmasına yol açmaktadır. Meme, yağ dokusu ve meme bezleri olarak iki dokudan meydana gelmektedir. Meydana gelen bu sorun da dokulardaki artışa göre sınıflandırılmakta ve tedavi şekli belirlenmektedir. Glandüler tip olarak isim verilen jinekomastide büyümenin meme bezlerinden kaynaklandığı bilinmektedir. Adipoz tipte ise yağ dokusundaki bir artış nedeniyle büyüme meydana gelir. Yağ dokusunun ve meme bezlerinin bir arada büyüdüğü tipe ise “bileşik tip” denilmektedir.

Jinekomasti Kendi Kendine Geçmezse Meme Operasyonu Gereklidir

Jinekomastinin tedavisi vardır günümüzde bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Bu sorun psikolojik rahatsızlıklara neden olacağı için ve mutlaka müdahale edilmelidir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan sorunun büyük bir kısmı kendi kendine düzelmekte vebu nedenle herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur. Ancak ergenlik döneminden sonra düzelmeyen jinekomastide mutlaka müdahale gereklidir. Tedavisi ise erkeklerde meme estetiği adı verilen ameliyattır. Ameliyat tekniği, bu sorunun hangi dokunun büyümesinden kaynaklandığının tespit edilmesiyle uygulanır. Ayrıca sorunun neden kaynaklandığı ile ilgili farklı ameliyat teknikleri uygulanmaktadır. Sorun, meme bezlerinin büyümesi sonucu meydana geldiyse, meme bezlerinin büyümüş olan bölümleri çıkarılmaktadır ve fazlalıklar alınmaktadır. Yağ dokusunun artması nedeniyle sorun meydana geldiyse, bu kez de yağ aldırma operasyonu uygulanmaktadır. Göğsü çok büyük olan kişilerde yağ alındıktan sonra cilt gerdirme operasyonunun yapılması gereklidir. Bu yapılmazsa, yağ dokuları alındıktan sonra geride bolluk kalır ve bu da istenmeyen bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Bu operasyon, genel ya da lokal anestezi ile yapılmaktadır. Hangi tip anestezi yönteminin uygulanacağı, yaş ve göğüs büyüklüğüne göre karar verilmektedir. Ameliyat süresi ise ortalama bir ile bir buçuk saat arasındadır. Ameliyatın ardından aynı günün akşamı veya ertesi gün hastaneden taburcu olunabilmektedir. Ameliyattan sonra fazla ağrı olmamakta, bu nedenle de günlük hayatı normal olarak devam ettirilebilmektedir. Ameliyattan 2 ya da 3 gün sonra banyo yapılabilmekte, iş hayatına yeniden dönülebilmektedir.

Her Yaştan Erkekte Görülebilmektedir

Jinekomasti, her yaştan erkekte yaygın olarak görülmektedir. Bazı erkeklerin bu durumu saklamak için belirli fiziksel aktivitelerden ve yakınlaşmadan bile kaçındığı bilinmektedir. Bu rahatsızlık, lokalize olmuş yağ fazlalıkları, beze benzeri doku oluşumlarının fazlalığı, beze benzeri doku oluşumlarının fazlalığının yanında lokalize olmuş yağ fazlalıklarının bir arada bulunması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Jinekomasti, tek memede ya da her iki memede olabilmektedir. Jinekomasti ameliyatı olarak adlandırılan erkeklerde meme estetiği, kişisel bir uygulamadır. Bu nedenle ameliyat başkalarının isteklerini karşılamak için yapılmamalıdır. Fiziksel olarak sağlıklı ve nispeten normal kilolu olanlar, gerçekçi beklentiler içinde olanlar, meme büyümesi değişmez bir hal alanlar,  memelerin olması gerekenden daha büyük olduğu düşüncesine kapılıp rahatsızlık hissedenler bu cerrahi operasyondan yararlanabilmektedir. Operasyonunu ardından memede büyüme sürerse başka müdahaleler de gerekebilmektedir. Erkeklerdeki meme büyümesinin cerrahi operasyon ile düzeltilmesinde en iyi sonuç, alternatif tıbbi müdahaleler ile durumları düzelmeyecek olanlarda, hayatlarını tehdit eden, operasyon sonrasında tedavi sürecini engelleyecek ciddi bir rahatsızlık olmayanlarda, belirtileri düzeltmek için belirli hedeflerin olduğu kişilerde alınmaktadır. Ameliyat öncesinde bir laboratuarda tahlillerin yapılması ve sağlık kontrolünden geçilmesi, belirli ilaçların alınması ya da mevcut ilaçları duruma uygun olarak ayarlanması, ameliyat öncesi sigara içmenin terk edilmesi, kanamayı artıracakları için özellikle Aspirin, antienflamatuar ilaçlar ve bitkisel hapları alınmasının bırakılması istenmektedir.

Göğüs Küçültme Operasyonu Olarak Adlandırılmaktadır

Erkeklerde meme estetiği, teknik olarak göğüs küçültme operasyonu olarak tanımlanmaktadır ve memenin küçülterek göğüs kafesi konturunda iyileşmesi sağlanmaktadır. Çok ciddi jinekomastide meme dokusunda olan aşırı ağırlık, memelerin sarkmasına, meme ucunu çevreleyen koyu renkli kısımların genişlemesine neden olmaktadır. Bu durumlarda meme uçlarındaki koyu renkli kısımların pozisyonu, cerrahi müdahale ile normale döndürülür ve deri fazlalıkları da azaltılır. Ameliyatın ardından kesilerin üzeri bandaj ile sarılmakta ve şişliklerin en aza indirmek ve meme konturunu desteklemek amacıyla elastik bir bandaj ya da desteklemeyi sağlayan bir aparat kullanılması gerekmektedir. Birçok vakada erkeklerdeki meme küçültme operasyonun kesin sonuçları, gözle görülür derecede belirgin olmaktadır. Ancak jinekomasti bazı ilaçların kullanılması nedeniyle meydana gelmişse, ameliyatın ardından bu ilaçların alınmasının sonlandırılması gereklidir. Ayrıca sabit kilonun korunması da önemlidir. İlaçların kullanılmasının terk edilmesi için öncelikle bu konuyu hekimle görüşmekte ve yarar vardır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

DEVLET HASTANESİNDE SİLİKON FİYATLARI

DEVLET HASTANESİNDE SİLİKON FİYATLARI

DEVLET HASTANESİNDE SİLİKON FİYATLARI Devlet hastanesinde silikon fiyatları konusunda bilgi vermeden önce, devlet hastanesinde bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir