Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Fue Saç Ekimi

Fue Saç Ekimi
Fue Saç Ekimi

İyi görünmek erkek kadın ayrımı yapmaksızın herkesin arzuladığı bir duygudur. Geçmişten günümüze bu istek her zaman olmuş ve bunun için gerekli olan her şey ekonomik imkanlar doğrultusunda yapılmıştır. İyi görünüm dendiğinde ilk akla gelen etkenlerden biriside saçlardır. Özellikle erkeklerde belli bir yaştan sonra görülen kadınlarda ise doğum sonrası hissedilen saç problemleri kişilerin bu alanda ciddi sıkıntısı olmuş ve önceliği saç bakımına kaydırmalarına sebep olmuştur. Saç dökülmesinin sebebi erkek veya kadında bir çok etken olabilir. Özellikle kadınlarda hamilelik ve sonrasında sıkça karşılaşılabilmektedir. Hormonal değişiklikler, stres gibi etkenlerde saç dökülmesinde büyük etkenlerdir. Saç dökülmesi yaşayanların bir bölümüde genetik sayılabilir. Saç dökülme problemi bilinenin yanı sıra sadece yetişkinlerde görülmesi bazı çocuklarda  değişik bölgelerde görülebilmektedir. Son günlerde hormonlu gıdaların kullanılması ve olur olmadık saç kremleri ve şampuanlarıda saç dökülmesinde etkendir.

Piyasada bir çok yerde saç çıkartmayla ilgili bir çok kimyasal ilaç görebilirsiniz. Eczanelerden rahatlıkla alabileceğiniz bu losyonlar size saç ekimi operasyonu kadar hiç bir zaman etkili olamaz. Aynı zamanda ekonomik açıdan baktığınızda saç ekimi operasyonu uzun vadeli düşünüldüğünde daha avantajlıdır. Hatta saç dökülmesine karşın uygulanan tek tıbbi yöntem saç ektirme işlemidir.

Saç ektirme yöntemlerinden günümüzde en sık kullanılan yöntem fue yöntemidir. Follicular Unit Extraction açılımı olan bu yöntemde saçlı kafa derisinin üzerinden 1 mm ve daha ufak çaplı araç-gereçlerle saç adalarının yuvarlak kesilerle alınması işlemi gerçekleştirilir. Fue yönteminde doğrusal kesiler yapılmadan saç adaları teker teker alınır. Fue yöntemi ile yapılan saç ekimleri operasyon işleminden tutun kişiye sağladığı faydaların çok daha fazla olması bu saç ektirme yönteminin diğer saç ektirme yöntemlerinden daha fazla seçilmesinin başlıca nedenidir. Her uygulamada ve operasyonda olduğu gibi avantajları kadar olmasa da dezavantajlarının olduğuda bilinmelidir.

Fue yöntemi ilk çıktığı günden bu yana ciddi anlamda ilerleme göstermiş bulunmaktadır. İşinde uzman doktorların yüksek sayıda graft sayılarına ulaşması mümkün olmuştur.  Mesela 2 saat gibi bir süre içerisinde deneyimli doktorlarda 2000 civarında graftin elde edilmesi donor bölgesi uygun adaylar için mümkün olmuştur. Bu işlemde operasyon sonrası çizgi şeklinde iz kalmaz. Dairel ve küçük dokunuşlarla yapılan bu işlem sayesinde farkedilir bir iz kalınmasından kurtulunmuştur. Fue yönteminin diğer bir avantajı ise sadece saç bölgesinden değil aynı zamanda sakal, göğüs veya bacak bölgeleride donor olarak kullanılabilmektedir.  Bu şekilde çok daha fazla donor elde edilerek daha sık saç ekimi yapılabilir. Fue saç ekimi yönteminde bu alanları kullanamazken fut yönteminde bu alanları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu durumda fue saç ekimi yönteminin  fut yöntemine göre daha çok tercih edilmesine sebep olmuştur. Fut yönteminde operasyon sonrası ağrılardan bahsetmiştik bu yöntemde böyle bir ağrıya rastlanmaz.

Fue yöntemi ile yapılan operasyon başarılı olmadığı taktirde yeniden düzeltilmesi mümkündür yalnız fut yönteminde bunun için minumum 6 ay geçmesi gerekmektedir.

Görüldüğü gibi günümüzde en sağlıklı yöntem saç ektirme operasyonudur ve gelişen telknoloji sayesinde bu işlem gün geçtikçe kolaylaşmaktadır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI Saç ektirme sonrası uygulanması gereken işlemler en az saç ekimi kadar önem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir