Gıdı estetiği

Gıdı Estetiği

Gıdı Estetiği
Gıdı Estetiği

Gıdı estetiği denilen çene altı estetiği için yapılan müracaatlar, genel olarak boynu yüzden ayıran bölgedeki anatomik açının ve keskinliğin yitirilmesi ve buna bağlı olarak boyun ve yanağın birbirine karışması, çene altı bölgesinde meydana gelen sarkma ya da ileri derecede gevşeklik gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Şayet alt çene üst çeneden daha geride ve küçükse, bu tür meseleler daha da ağır gibi görünmektedir. Kilo alınmasına bağlı olarak gıd bölgesinde yağ birikimi de meydana gelebilmektedir. Hatta erken evrelerde, boyun ya da çene altında çoğu zaman mesele, yalnızca bu yağlanma olsa da deri ve kas sorunu kimi zaman kalıtsal olarak ön plana çıkabilmektedir. Deride bollaşma ve sarkmanın yanı sıra boyun kası liflerinde bant oluşumu ve ayrışma gibi sorunlar da boyun estetiğinin bozulmasına yol açabilmektedir. Estetik germe ameliyatları, kesinlikle genel anestezi altında yapılmalıdır ve operasyonun süresi 1,5 ila 3 saat arasında sürebilmektedir. Operasyon yapılırken önce boyun cildi ve kasları birbirinden ayrılmakta, sonra da yukarı doğru gerilmektedir. Fazla olan cilt kesilerek çıkarılır. Bu şekilde boyunda meydana gelen kırışıklıklarla sarkma ortadan kaldırılmış olur. Çene açısı tekrar belirgin bir hale gelir. Operasyonun ardından gergin ve estetik bir boyun görüntüsü tekrar kazanılır. Ameliyat için kesilmesi gereken bölge kulak arkasında kaldığı için, dışarıdan bakıldığında gözle görünür bir iz kalmamaktadır. Çenenin alt kısmında meydana gelen yağlanma, boyun kaslarında gevşeme ve bunlara bağlı olarak sarkma meydana geldiğinde gıdı bölgesi ayrıca düzeltilmelidir. Burada oluşan yağlar ya lazer ile emilerek çıkarılır ya da çene ucunun hemen gerisinden 3 santimetre kadar kesilerek gıdı bölgesine girilir. Bu şekilde de yağlar kesilerek çıkarılmaktadır. Yağların bölgeden çıkarılmasının ardından gevşemiş olan boyun kasları ortaya doğru yaklaştırılır ve birbirine dikilir. Böylece kaslar sıkılaşır. Yağlar alındığı için sarkma tamamen ortadan kalkar. Boyunla çene estetik olarak birbirinden ayrı görünür.

Gıdı Estetiği Sonrası Morluk ve Şişmeler normaldir

Gıdı estetiği sonrası bazı şişliklerin olması normaldir. Yüz maskesi ya da bandaj uygulanır ve cilt ile kas arasındaki boş bölgenin yeniden yapışması sağlanır. Estetik ameliyatı sonrasında çene altında ödem, morluk ve uyuşukluk meydana gelebilir. Boyun hareketleri ile ağrı oluşabilir. Zaman içinde bu tür rahatsızlıklar azalarak yok olacaktır. Gıdı operasyonu sonrası arzu edilen görüntünün ortaya çıkması için altı aylık bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. Bazı uyuşukluk sorunlarının düzelmesi de yine aynı süreyi bulabilmektedir. Son dönemlerde estetik gıdı germe operasyonları için özel olarak geliştirilmiş dokuları asıcı bazı materyaller geliştirilmiştir. Bu malzemeler, ameliyat için yapılan kesilerin içinden sokulur ve içeriye yerleştirilir. Üzerinde bulunan dikensi çıkıntılar aracılığı ile dokuları tutar ve bu malzemeler yukarıya doğru çekilerek sabitlenir. Bu şekilde sarkmalar düzeltilir. Ancak bu işlem yalnızca gıdı altında yağ birikmesi olan hastalar için uygulandığında yeterli olması mümkün değildir. Boyuna liposuction uygulaması da yapılmaktadır. Bu işleme de gıdı aldırma işlemi adı verilmektedir. Sonuç genel olarak başarılıdır ve memnuniyet vericidir. Bu işlemde boyuna küçük bir kesiden girilir ve özel karışımlı bir sıvı verilir. Daha sonra lazer kanülü ile girilip yağlar eritilir. Buna gıdı eritme adı verilmektedir. Lazerle gıdı eritme uygulaması ile yağlar dışarı alınabildiği gibi lazerin ısı etkisinden faydalanılarak ciltte sıkılaşma sağlanır. Lazerle gıdı eritme operasyonu sonrası yatış hastanede gerekmez. 3 ila 4 günlük bir bant uygulaması, şişliğin azalmasını sağlar. Bu yöntemle gıdı eritme uygulamasının sonucunun tam olarak alınabilmesi ve istenilen görüntünün elde edilebilmesi 4 haftayı bulabilmektedir.

Gıdı Sarkmasının Nedenleri Farklıdır

Gıdı estetiği, çene altında bulunan bölgenin deformasyonunun giderilmesine yönelik bir ameliyattır. Buralarda meydana gelen deformasyon, kişinin anatomik yapısına, yaşına, yer çekiminin etkisine, cildin bollaşmasın, boyunda bulunan kasların gevşemesine ve yağ dokusunun sarkmasına bağlı olarak artar. Kilo alımında yağ birikmesinin göründüğü yerlerden biriside gıdı bölgesi olmaktadır. Kimi zaman anatomik yapı sebebiyle zayıf olan kişilerde de bu görüntü ortaya çıkabilmektedir. Bunlar yüzün görüntüsünü ve ovalliğini bozar, düzensiz yüz hatlarının meydana gelmesine neden olarak kişiyi yaşlı ya da yorgun bir görüntüye kavuşmasına sebep olur. Ayrıca vücut ve yüz sağlıklı görünürken, boyun ve gıdının deforme olmuş hali, genel olarak uyumsuzluk meydana getirir. Bu bölge alt yüz bölgesi olarak adlandırılmaktadır ve çene ucundan boyuna kadar olan bölgedir. Bu bölge 90 dereceye yakın bir açı oluşturmaktadır. Geçmiş dönemlerde müdahale edilmesi en zor olan bölgelerden biri olarak nitelendirilen boyun bölgesi, son dönemlerde yapılan ameliyat tekniklerindeki gelişmelerle birlikte estetik ve plastik cerrahinin başarıyla uygulama yaptığı alanlardan biri haline gelmiştir. Bu bölgelerdeki operasyon seçenekleri de farklıdır. Boyunda ve gıdı bölgesinde meydana gelen yağlanmalar,  lazer liposuction uygulaması ile rahatlıkla ortadan kaldırılabilmektedir. Yalnızca yağ birikmesi görülen, deri sarkması ise sınırlı olan kişilerde en uygun bir ideal seçenek olmaktadır.  Ancak ileri yaş dönemlerinde bu duruma deri ve derialtı dokularının sarkması da eşlik edeceğinden lazer liposuction, tedavide tek başına yeterli olamayabilmektedir. Bu durumda tüm sarkan yapıların toparlanması gereklidir. Buna, boyun ve yüz germe denilmektedir. Bazen deri gevşekliği fazla olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda daha az iz bırakmak için kulak arkasından açılan bir iki santimlik kesilerle boyun askıya alınmaktadır. Operasyonda sadece liposuction işlemi uygulanacaksa lokal anestezi ile çene altından açılan küçük bir delikten içeri girilir ve bu bölgedeki yağlar azaltılır. Operasyon 20 ila 30 dakika arasında sürer ve sonrasında gıdıya hafif bir baskı yapacak şekilde ve 4 ila 5 günlük bir bandaj takılmaktadır. Sadece yağ fazlası şikayeti olan kişilerde ise bu bölgeye lazer liposuction yapmak kafi gelmektedir. Boyun germe işlemi ise 1 ila 1,5 saat kadar sürmekte ve kişi bir hafta içinde sosyal hayatına geri dönebilmektedir.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

BOYUN ESTETİĞİ AMELİYATI

BOYUN ESTETİĞİ AMELİYATI

BOYUN ESTETİĞİ AMELİYATI Boyun estetiği ameliyatı, boyun bölgesinde yaşa veya kilo alıp vermeye bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir