GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

              Göz kapağı ameliyatı, gözün üst kısmında bulunan derinin sarkarak gözün üstüne düşmesi ve hem estetik olarak hem de görme açısı bakımından sorun olmaya başlaması halinde gerçekleştirilen ve tıp dilinde “Bleforoplasti ” denilen cerrahi uygulamadır. Göz kapağı ameliyatı, göz çevresindeki sarkan veya torbalanan fazla derilen ve deri altı yağlarının çıkarılarak göz çevresinin sağlıklı ve estetik hale gelmesi için yapılır.

Göz kapağı sorunları istisnai durumlar haricinde genellikle yaşa ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bazı insanların çocukluktan itibaren genetik yapıları sebebiyle göz kapakları şiş ve aşağıdadır.  Bazen de göz çevresindeki kasların zayıf olması sebebiyle göz kapağı düşüklüğü yaşanır. Bunun yanında yaşa bağlı olarak ta göz kapağı sarkarak estetik olarak kötü bir görüntü ortaya çıkarır.

Göz kapağı ameliyatı ile bu sorunun ortadan kaldırılması, hastanın göz çevresinin daha genç bir görünüme kavuşturulması ve aynı zamanda görüş alanının normal hale getirilmesi amaçlanır. Ancak göz kapağı ameliyatından önce hastanın göz yapısının detayı şekilde tetkik edilmesi riskleri ve istenmeyen sonuçları ortadan kaldıracaktır. Ameliyat lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Kirpiklerin dibinden yapılan kesiler bir süre sonra hiçbir iz bırakmaz. Eğer torbalanmanın altında yağ dokusu varsa bu kısım da çıkarılır. Kesilen kısımlar ince estetik dikişlerle birleştirilir. Dikişler yaklaşık 1 hafta içinde alınır ve herhangi bir iz bırakmaz.

             Göz kapağı ameliyatı, yağ dokusu veya şiş görümü olmayan, sadece düşüklük problemi görülen gözler için yapılacaksa sadece fazla deri kısmı alınarak göz kapağının normal forma kavuşması sağlanır. Buna tıpta “Pitozis” denilmektedir.

Göz kapağı ameliyatı denilince sadece göz üstündeki kapak değil, gözaltı torbaları da anlaşılmalıdır. Bazı hastalarda hem düşük göz kapağı hem de gözaltı torbaları vardır. Bu durumda operasyon tüm göz çevresinde gerçekleştirilir.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

GÖZ KAPAĞI KALDIRMA

GÖZ KAPAĞI KALDIRMA

GÖZ KAPAĞI KALDIRMA           Göz kapağı kaldırma, genetik, yaşa veya çeşitli hastalıklara bağı olarak görülen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir