GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ AMELİYATI NASIL YAPILIR

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ AMELİYATI

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, genetik veya yaşa bağlı olarak sarkıp gözün üstünde torbalanan göz kapağının altındaki yağ ve fazla dokuların alınıp, fazla derinin kesilerek çıkarıldığı estetik operasyonlardır.

Göz kapağı düşüklüğü bazen doğuştan kaynaklanır. Göz üstünde, göz kapağının açılıp kapanmasına yardım eden kaslardaki gevşeklik sebebiyle göz kapağı sarkıktır. Genelde kişinin görüş alanını daraltan bu problem ayrıca estetik olarak da rahatsız edicidir. Ancak yaşa veya genetik faktörlere bağlı olarak 30 yaşından sonra göz kapaklarında düşüklük görülmeye başlayabilir.

Hem görmeyi etkileyen hem de kişiyi psikolojik olarak rahatsız eden bu durum, göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, hastanın  göz kapağı hareketleri tetkik edildikten sonra karar verilecek bir uygulamadır. Eğer botox veya benzeri bir uygulama ile sorunun çözümü mümkünse ameliyata gerek görülmez. Bazen botox yanında kaş ve şakak germe operasyonları da yapılır. Böylece hastanın göz kapağı ameliyatı olmadan sorunun giderilip giderilemeyeceği kontrol edilmiş olur. Ancak botox uygulandıktan sonra da sorun devam ediyorsa hastanın da kabulüne bağlı olarak göz kapağı düşüklüğü ameliyatı yapılır.

Sadece göz kapağı düşüklüğü ameliyatı yapılacaksa genel anestezi uygulanmaz. Ortalama 1 saat süren ameliyatta, sarkık göz kapağı altındaki fazla yağ ve deri dokusu çıkarılır. Göz kıvrılma çizgisinden açılacak kesi ile yapılan operasyondan sonra atılan estetik dikişler bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaktır. Böylece göz kapağında sarkmaya sebep olan kısım çıkarılarak göz kapağı gergin ve sağlıklı hale getirilmiş olur. Operasyondan sonra göz kapaklarına takılan bantlar görmeyi engellemez. Ancak şişlik ve morlukların oluşması normaldir. Bunlar kısa bir süre sonra geçer. Operasyondan yaklaşık 6 ay sonra dikiş izleri tamamen kaybolmuş ve gözler istenilen forma kavuşmuş olacaktır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

GÖZ KAPAĞI KALDIRMA

GÖZ KAPAĞI KALDIRMA

GÖZ KAPAĞI KALDIRMA           Göz kapağı kaldırma, genetik, yaşa veya çeşitli hastalıklara bağı olarak görülen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir