Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır ?

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği
Göz Kapağı Estetiği

Üst ve alt ve göz kapaklarında farklı sebeplerle ortaya çıkan gevşeme, sarkma ve torbalanma gibi deformasyonların ortadan kaldırılması için uygulanan cerrahi operasyonlara göz kapağı estetiği adı verilmektedir. Bu estetik operasyonu, ailesel nedenlerden dolayı meydana gelen kişilerde 20’li yaşlardan sonra, yaşla birlikte meydana gelen sorunlarda 30’lu yaşlardan sonra, doğumsal sebeplerle meydana gelenlerde ise ilk 1 yaş içinde göz hastalıkları uzmanıyla bir değerlendirme yapılarak göz kapağı estetik operasyonu planlaması yapılabilmektedir. Doğuştan göz kapağı sorunu olan kişilerde ise 6 yaşına kadar operasyonun yapılması gerekmektedir. Göz çevresinde yıpranmanın meydana gelmesinin 4 temel sebebi bulunmaktadır. Bunlardan birisi kalıtımsal olarak nitelendirilen ailenin göz yapılarından kaynaklanan göz altı ve göz kapağı deformasyonlarıdır. Diğeri çevresel etkenlerdir. Bunlar; alkol ve madde bağımlılığı, sigara tiryakiliği, uzun süre antidepresan kullanılması ve düzensiz uykudur. Üçüncü neden de duygusal bir karaktere sahip olunmasıdır. Özellikle sık sık ağlamak ve aşırı duygusal olmak, ilk olarak göz çevresinde bazı estetik sorunlara ve yaşlanmalara yol açmaktadır. Sonuncu neden ise yaşlanmadır. Yaşlanmanın etkisiyle göz kapağının derisi gevşer ve ikinci bir kat meydana gelir.

Göz Kapağı Estetiği Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Göz kapağı estetiği, üst göz kapağında sarkma, fazlalık, gözde ağırlık, üzgün, yorgun ve olduğundan yaşlı gösteren bir ifade oluştuğunda, alt göz kapağında da yine sarkma, gevşeme, torbalanma meydana geldiğinde göz kapağına estetik operasyon yapılabilmektedir. Peki. ameliyata kimler uygundur? Üst göz kapağı ile alt göz kapağında meydana gelen deformasyonlar, kişinin ruh sağlığını, göz sağlığını ve estetik görüntüsünü tehdit edecek bir boyuta geldiğinde, gecikmeden göz kapağı estetik operasyonu yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca ailesinde göz kapağı şikayeti olanlar, doğuştan göz kapağı düşüklüğü bulunanlar, sık sık ağlayarak göz çevresinin deformasyona uğramasına neden olanlar, göz çevresi cilt yapısı hassas olanlar risk grubu içindedir. Estetik gerektiren ve en sık rastlanan deformasyonlar, üst göz kapaklarında gevşemenin yanı sıra düşüklük ve alt göz kapaklarında oluk oluşması, gevşeme ve torbalanma, müdahale edilmesini gerektiren ve sıklıkla rastlanan deformasyonlardır. Kadınlarda deformasyon daha erken başlayabilmektedir. Kadınların cilt yapısı erkeklere oranla daha hassas ve incedir. Bu nedenle de daha erken yaşlarda göz kapağı sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kadınlar daha kırılgan bir karaktere sahiptir ve bu nedenle de duygusal değişimleri çok fazladır. Sık ağlamaya eğilimli olmaları nedeniyle de göz çevresinin daha erken yaşlanabilmektedir. Göz kapaklarında meydana gelen sorunlar arasında özellikle üst göz kapaklarının göz bebeğini belirgin bir şekilde kapatmasına neden olacak şekilde sarkması ve düşmesi, göz sağlığı konusunda olumsuz bir sonuç vermektedir. Bunun sonucunda da gözde ağırlık, baş ağrısı ve görme sorunları meydana gelebilmektedir.

Dikiş İzi Belirsizdir ve İp Zamanla Görünmez Olur

Peki, göz kapağı estetiği göz sağlığını olumsuz etkiler mi? Bu sorunun cevabı “hayır” olmaktadır. Aksine kırma kusurlarının neden olduğu göz çevresindeki ağırlaşmaları azaltıcı bir rolü olduğu söylenebilmektedir. Göz kapağı operasyonunda, üst göz kapağının kıvrımı içine, alt göz kapağının ise kirpik altına dikiş uygulanır. Çok ince dikiş ipi kullanılır ve fark edilmeyecek şekilde uyulama yapılır. Bu nedenle de dikiş izi belirsizdir. Zamanla da ten rengine bürünür ve tamamen kaybolur. Göz kapağına uygulanan estetik operasyonunda belirli bir iyileşme dönemi vardır. Bu operasyonun ağrısız olduğu ve göz altı morlukları ortadan kaldırmadığı bilinmelidir. Estetik operasyon uygulandığında sonuçlar kalıcıdır ve yeniden ameliyat gerektirmez. Kişinin bu operasyondan beklentileri, cilt yapısının durumu, yüz hatları, bozulmanın derecesi ve yaygın olmasıyla doğru orantılı olmalıdır. Farklı sonuçlar beklemek, hayal kırıklığına neden olabilir. Başarılı bir estetik operasyon sonucunda kişi, bulunduğu yaştan daha genç bir bakışa sahip olmaktadır. Bu sayede hozitif bir enerji yayabilir. Çünkü bakışlar iletişimin ilk adımıdır. Özellikle göz kapağı sorunu yaşayanlar. Yorgun ve üzgün bakmaktadır. Eğer iki kapakta birden deformasyon varsa her iki kapağa da operasyon uygulanmaktadır.

Göz kapağı estetiği, göz çevresi ile bakışların daha genç ve sağlıklı bir görüntüye kavuşması için önemlidir. Ancak bazı durumlarda tek başına yeterli olmayabilmektedir. Özellikle göz çevresinde kaz ayakları ve elmacık kemiği sorunlarının olması, bununla birlikte kaşların düşmesi gibi problemler oluştuysa, göz kapağına yapılan estetik müdahalenin yanı sıra bu bölgelere müdahale edilmesi kaçınılmaz olabilmektedir. Bu operasyonda kaz ayaklarına botoks, şakaklarda meydana gelen gevşemeye şakak germe, kaş düşüklükleri sorunlarına kaş kaldırma, elmacık bölgesinin zayıflaması durumunda elmacık estetiği ameliyatları yapılmaktadır. Bir de göz çevresinde geri dönüşüm estetiği vardır. Bu yöntem yüzündeki yağı vücudumuza geri kazandıran, geri dönüşümünü sağlayarak göz çevresini güzelleştiren bir tür çevreci estetik cerrahi işlemidir. Bu işlem, göz estetiğinde yaşlanmayla meydana gelen izleri yok etmek için geliştirilen bir yöntemdir. Uygulama, kiyinin kendi yağ dokusu ile gerçekleştirilmektedir. Geri dönüşüm estetiği uygulamasının ardından hastanede yatış gerekmemektedir. Uygulama genel ya da lokal anestezi altında yapılmaktadır. Geri dönüşüm estetiği, alt göz kapağında meydana gelen oluklanmalar ve torbalanmaların yanı sıra elmacık kemiklerinde zayıflama ve erime olduğunda, iki bölgenin de uygun ölçülere getirmek için yapılmaktadır. Bütün bu bilgilerin ışığında göz yapısı estetik ölçüleri de değerlendirilmelidir. Göz dış kenarı, iç kenara göre 4 derece daha yukarıda olmalıdır. Bu, en güzel orandır. Algıda ve iletişimde gözler ve bakışlar yüzün merkezine oturmalıdır. Yüz bölgesine yapılan tüm estetik ameliyatlar, bakışları tamamen ortaya çıkarmak için yapılmaktadır. Göz kapağı ameliyatlarında bilimsel göz yapısına kavuşmak, önemlidir. Gözün yapısı dikkate alındığında bu tek başına yeterli olmayabilmektedir. Çünkü ülkemizdeki insanların göz yapılarının, kalıtımsal olarak dış kenarı aşağı doğru düşük olduğu bilinmektedir ve bu nedenle üzgün bakmaktadırlar. Bu nedenle ülkemizde badem göz estetiği işlemi tavsiye edilmektedir.

 

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

GÖZ KAPAĞI

GÖZ KAPAĞI

GÖZ KAPAĞI Göz kapağı sadece gözün üst kısmındaki cilt kısmı olarak bilinse de, gözün altındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir