GÖZALTI TORBALARI AMELİYATI

GÖZALTI TORBALARI AMELİYATI

           Gözaltı torbaları ameliyatı genetik yapıya veya yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz altı torbalarının alınarak, gözün istenen forma kavuşturulması amacıyla yapılan estetik müdahalelerdir. Gözaltı torbaları ameliyatı bazı hastalıklar veya ilaç kullanımına bağlı olarak göz altı torbaları oluşan hastalar için de uygulanabilmektedir.

Gözaltı torbalarının içinde genellikle yağ doku bulunur. Göz kapağı içinden veya kirpik diplerinden açılan küçük bir kesi ile bölgeye girilerek fazla yağ ve dokular alınarak çıkarılır. Ancak ameliyattan önce bölge uzman bir doktor tarafından detaylı şekilde incelenmeli, deformasyonun düzeyi, ne kadar yağ alınacağı, kaslarda oluşabilecek gevşeme gibi hususlar değerlendirilmelidir. Operasyon lokal anestezi altında yapılır ve bazı durumlarda üst göz kapağı ameliyatı ile birlikte uygulanır. Normalde 1 saat süren gözaltı torbaları ameliyatı, üst göz kapağı ile birlikte yapılırsa 2 saati bulmaktadır.

Gözaltı torbaları ameliyatı genel olarak herhangi bir yan etki veya risk taşımaz. Ancak tansiyon gibi hastalığı olan kişilerin bu konuda ve kullandıkları ilaçlar hakkında doktora bilgi vermeleri gerekir. Operasyonun yapıldığı veya ertesi gün hasta taburcu edilir. Ancak bir süre yüksek yastıkta yatılması, zorlayıcı veya ıkınma gerektiren hareketlerin yapılmaması, kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması gerekir. Ameliyattan 5 gün sonra dikişler alınır ve kişi normal hayatına geri dönebilir. Bu sürede mümkünse istirahat etmesi tavsiye edilir.

Gözaltı torbası ameliyatından sonra göz çevresinde şişlik ve kızarıklıkların görülmesi normaldir. Çok hafif bir ağrı da olabilir. Verilen ilaçların düzenli kullanılması ve doktor tarafından belirtilen konulara dikkat edilmesi gerekir. Göz çevresindeki kızarıklık ve şişlikler ortalama 1 ay içinde ortadan kalkar. Bu dönemde güneş gözlüğü kullanılması ve şapka takılması gerekir. Yüz yıkanırken baskı uygulanmamalı ve dikişler alınana kadar yüz yıkanmamalıdır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

GÖZ KAPAĞI

GÖZ KAPAĞI

GÖZ KAPAĞI Göz kapağı sadece gözün üst kısmındaki cilt kısmı olarak bilinse de, gözün altındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir