Kadınlarda Meme Estetiği

Kadınlarda Meme Estetiği

Kadınlarda Meme Estetiği
Kadınlarda Meme Estetiği

Kadın memesi, insan vücudundaki en çıkıntılı bölümü oluşturmaktadır. Dolayısıyla da yer çekimi etkisine daha fazla maruz kalmakta, bu nedenle de sarkmalar meydana gelebilmektedir. Kadınların yaşamında da en önemli yerlerin başında gelmektedir. Estetik olarak güzel görünen bir memenin, kadınlarda psikolojik olarak rahatlama sağladığı bir gerçektir. Kadınların hayatların çeşitli evrelerindeki hormonal değişikliklerin yanı sıra dengesizlikler de meme dokusunun bozulmasına ve memenin sarkmasına yol açmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırılması için kadınlarda meme estetiği uygulaması yapılmaktadır. Meme sarkmaları, meme toparlama ve meme dikleştirme operasyonları ile giderilebilmektedir. Ancak operasyonlarda farklı uygulamalar da yapılmaktadır. Yağ enjeksiyonu, dolgu enjeksiyonu, protez uygulamalarının yanı sıra dikleştirme ve küçültme uygulamamaları da meme estetiği arasındadır. Meme estetiği operasyonlarında meme protez uygulaması da bulunmaktadır. Günümüzde meme protezleri, güvenli olarak yapılmaktadır. Protez sonrasında ağrı olabileceği bilinmelidir. Tüm meme protezlerinin yabancı cisim olduğu bilinmelidir. Bu nedenle de vücut belirgin bir tepki verir. Ancak bu tepkiler herkeste görülmez ve ağrı hissedilmeyecek kadar az olur.

Kadınlarda Meme Estetiği Uygulamaları 

Kadınlarda meme estetiği arasında memeye dolgu enjeksiyonu da bulunmaktadır. Dolgu enjeksiyonunda kullanılacak olan dolgu maddeleri eriyebilen niteliktedir. Doku uyumu göz önüne alındığında eriyebilir olması, bir dolgu için önemlidir. Ancak dolguların sıvı olmasından dolayı yer çekiminden etkileneceği bilinmelidir. Dolgu enjeksiyonunun yenilenmesi gerekmektedir. Bu uygulamanın kalıcılık süresi ortalama 2 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak dolgu ile büyütülmüş memelerin birden bire eski halini alacağı anlamı çıkarılmamalıdır. Dolgu yapıldıktan sonra belirli aralıklarla kontrolünün yapılması ve ihtiyaca göre işlemin tekrarlanması gerekebilmektedir. Bir baka uygulama yöntemi de memeye yağ enjeksiyonu olmaktadır. Bu işlem, uzun bir süredir uygulanmaktadır. Ancak enjekte edilen yağ dokusunun belirli bir süresinin ardından canlılığını kaybetmesi söz konusu olabilmektedir. Bunun sonucunda da hacim belirli bir sürenin sonucunda kaybolabilmektedir. Ancak bu sonucun kişiden kişiye de değiştiği bilinmelidir. Bu uygulama, küçük memelerden şikayet eden kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Yağ enjeksiyonu, kişinin kendi bedeninden alınan yağ dokusunun memeye uygulamasıdır. Bu arada yağdan yapılan dolgunun daha uzun süre dayandığı da birçok uzman tarafından dile getirilmektedir.

Meme Dikleştirme Operasyonları

Meme dikleştirme de kadınlarda meme estetiği uygulamaları arasında gelmektedir. Bu operasyon, sarkık memeleri dikleştirir ve estetik bir görünüme kazandırır. Dikleştirme operasyonları, memelerinde sarkıklık olduğunu hisseden tüm kadınlara uygulanabilmektedir. Memelerin sarkık olup olmadığını anlamak için de kişi ayna karşısına geçerek meme ucunun ve meme altı çizgi değerlendirebilir ve göğüslerde sarkma olup olmadığını kontrol edebilmektedir. Meme başı, meme altı çizgisinin düzeyinde veya 1 santimetre kadar altında ise hafiftir. Meme bayı meme altı çizgisinden 1 ila 3 santimetre kadar aşağıda ise orta sarkma, 3 santimetreden daha altta ise ağır sarkma durumu söz konusudur. Bir de yayancı sarkma vardır. Bu durumda meme başı meme altı çizgisinin üzerindedir ancak memenin tabanı sarkmış olarak görülmektedir. Dikleştirme operasyonunun alt sınırı, memelerin olgunlaşmasının bittiği 18 yaştır. Üst sınır ise kişinin sağlık durumuna göre yükselebilmektedir. Hamilelik durumlarında ve sonrasında memeler genişlemekte ve sonrasında da yeniden eski duruma gelmektedir. Ancak eski duruma gelirken bir miktar sarkma olması kaçınılmazdır. Ayrıca kilo artışında memelerde bulunan yağ kitleleri de artacağından büyümenin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Kilo verildiğinde de memelerde bir miktar küçülme de görülmektedir.

Protezli Meme Dikleştirme Operasyonu

Protezli meme dikleştirme de kadınlarda meme estetiği operasyonlarının arasında gelmektedir. Protezli dikleştirme öncesinde ölçüye karar vermek için ölçüm yapılması gereklidir. Bu ölçümler, memenin şekli, göğüs kafesi ile memenin ölçüleri, derinin kalitesi, meme başının yerleşimi ve protezi gizleyecek olan meme dokusunun miktarıdır. Protez seçimi de önemlidir. Protezli dikleştirme operasyonları, yalnızca memenin büyümesini sağlamak için yapılmamaktadır. Kişinin vücut yapısına uygun, uzun süreli kullanılabilecek protezi kullanmak önemlidir. Protez seçimi de önemlidir. Bu seçimi uzmanla birlikte yapmak gereklidir. Meme protezleri serum ya da silikon jel içeriklidir. Protezi kas zarı altı, kas altı veya meme dokusuna yerleştirilebilmektedir. Bunların yanında meme küçültme operasyonları da vardır. Küçültme operasyonları, gereğinden fazla büyük olan memelerin meydana getirdiği rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla yapılmaktadır. Bu operasyonda fazla olan göğüs yağları, dolgunluk veren doku ve deri alınmakta ve göğüs, vücut ile orantılı bir boyuta getirilmektedir. Büyük göğüslerin kadınlarda gerek sağlık gerekse psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca imaj ile ilgili sorunların yanında fiziksel olarak acının yanında ciddi bir rahatsızlık hissedilmesi de söz konusudur. Ayrıca çok büyük göğüsler, kişinin aktif yaşamını da engelleyebilmektedir. Büyük ve sallanan göğüslere sahip olmak, duygusal olarak da rahatsız eder. Fiziksel olarak herhangi bir sorun bulunmuyorsa, gerçekçi beklentiler varsa, göğüslerini çok büyük olduğu düşüncesi son derece rahatsız ediyorsa, göğüsler fiziksel aktiviteleri engelliyorsa, göğüslerin ağırlığı nedeni ile sırt, boyun ve omuz ağrıları çekiliyorsa, ağır ve sallanan göğüsleri destekleyen sutyen askıları vücutta iz bırakıyorsa, göğüslerin altındaki ciltte iritasyon meydana geliyorsa, göğüsleri aşağıya sallanıyorsa ve deride belirgin bir genişleme meydana geldiyse, göğüsler desteksizken meme uçları göğüs çizgisinin altındaysa küçültme operasyonuna karar verilebilmektedir.

Uygulanacak Teknikler Kişinin Durumuna ve Cerrahın Tavsiyelerine Bağlıdır

Meme küçültme operasyonu genel olarak göğüslerdeki ameliyat kesilerinden fazla yağ, dolgunluk veren doku ve derinin alınması ile yapılmaktadır. Bazı durumlarda fazla yağlar liposuction ile birlikte kesip çıkarma teknikleri aynı anda uygulanmaktadır. Göğüs büyüklüğünde deri fazlalığı ile birlikte yağ dokusu faktör değil ise küçültme uygulaması için sadece liposuction kullanılabilmektedir. Göğüs küçültme operasyonunda uygulanacak teknikler, kişinin özel durumuna, göğüslerin ulaşılmak istenilen boyutlarına, kişisel tercihlere ve estetik cerrahın tavsiyelerine bağlı olmaktadır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

DEVLET HASTANESİNDE SİLİKON FİYATLARI

DEVLET HASTANESİNDE SİLİKON FİYATLARI

DEVLET HASTANESİNDE SİLİKON FİYATLARI Devlet hastanesinde silikon fiyatları konusunda bilgi vermeden önce, devlet hastanesinde bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir