Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi
Kadınlarda Saç Ekimi

Saç dökülmesi, özellikle kadınları psikolojik yönden etkilemektedir. Kadınlarda saç ekimi de kadınları hayatları boyunca olumlu yönde etkileyecek bir uygulamadır. Aç dökülmesi sorunu, kadınların yanı sıra erkeklerin de karşılaşmak istemeyecekleri bir durumdur. Dökülme sonrasında saçların tamamen kaybedilmesi, insanları psikolojik bir boşluk içine düşürebilmektedir. Özellikle kadınlardaki saç dökülmeleri, erkeklere oranla çok daha endişe verici bir durum olarak otaya çıkmaktadır. Erkeklerin saç dökülmesine alışık oldukları söylenebilir. Ancak kadınlar için aynı durum söz konusu değildir. Çünkü kadınlar dış görüntülerine erkeklerden çok daha fazla önem vermektedir ve dış görüntünün en önemli detayı da saçlardır. Kadınlarda meydana gelen saç dökülmeleri hamilelik, doğum sonrası, yaş ya da menopoz dönemi gibi durumlarda görülebilmektedir. Hatta mevsim geçişlerinde, bazı hastalıklarda ya da dış etkenler nedeniyle saçlar dökülebilmektedir. Bu gibi sorunlarda öncelikle bir uzmanın görmesinde yarar vardır. Çünkü dökülmeye, saç derisinde görülen bir rahatsızlık olabilmektedir. Kadınlardaki saç dökülmesi, saç yapısındaki incelme ve saçlarda seyrekleşme ile kendini göstermektedir. Ancak günümüz teknolojisinde bu sorun tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Saç ekimi, erkeklerde olduğu gibi kadınlara da uygulanmaktadır. Kadın tipi saç dökülmesi kısa bir sürede fark edilebilmektedir. Ancak saçlar eşit aralıklarla dökülmüşse anlaşılması daha zor olabilmektedir. Kadınlarda meydana gelen saç dökülmelerine karşı yapılacak ekim işlemi, uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Farklıdır

Saç dökülmesi genetik ve hormonal dengenin bozulmasının yanı sıra stres, uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması gibi etkenler sonucu da meydana gelebilmektedir. Genetik olarak ortaya çıkan saç dökülmelerinde yeniden çıkan saçlar daha seyrek olmaktadır. Ayrıca saçın yoğunluğunda da azalma görülmektedir. Kadınlarda meydana gelen bu sorunlarda genellikle ön saç çizgisi yerinde kalmaktadır ancak nadir de olsa erkek tipi saç dökülmesinde olduğu gibi ön saç çizgisi geriye doğru kayabilmektedir. Kadınlarda saç ekimi yapılmadan önce saç dökülme tipi incelenmekte ve dökülmenin sebepleri araştırılmaktadır. Sonrasında da saç ekimi işlemine başlanmaktadır. Gelişen yöntemlerle birlikte saç ekimi sonrasında kafada iz kalmamaktadır. Örneğin FUE yönteminde kafada en küçük bir iz bile olmamaktadır. Ender olsa da bazı durumlarda fut yöntemi uygulanabilmektedir. Bu yöntemle 1 milimetre eninde ve 22 santimetre genişliğinde ince bir çizgi kalabilmektedir. Ancak bu yöntemin uygulanması kararanını saç ektirecek kişi ile uzman vermektedir. Uygulanmanın fiyat, zaman ve kök yoğunluğu gibi farklı değişkenleri olmaktadır. Fut yönetiminde iz kalması ihtimal dahilindedir. Ancak yöntemin uygulanmasının kesinlikle kişinin tercihiyle ilgili bir durum olduğu bilinmelidir. Ancak ekim işleminde saç alınacak yerdeki saçlar seyrek ve cansızsa bu durumda fut yöntemine uzman karar vermektedir. Uzman yaptığı tetkiklerden sonra en uygun yöntemine fut olduğuna karar verirse bu kararın uygulanması çok daha doğru bir tercih olacaktır. Ancak kurumun güvenilir olmasına da dikkat edilmelidir. İz kalması başlarda psikolojik bir rahatsızlık verebilmekteyse de saçlar uzadıkça çizginin görülebilmesi de imkansız hale gelecektir. Saç ekim işlemi uygulandıktan bir süre sonra saçlar uzamaya başlar. Böylece kafa derisindeki izler de görünmez olacaktır. Saç ekimi işleminden sonra yaklaşık olarak 6 ay içinde saçlar çıkmaya başlamaktadır. Bu aşamadan sonda da dikişli uygulama yapılsa bile bu görünmeyecektir. Fue yöntemi de ekim işleminin yapılmasının ardından iz bırakmaması nedeniyle tercih edilmektedir. Saç ekiminden sonrası sürecin önemli olduğu bilinmelidir. Uygulamanın yapılmasının ardından sabırlı olmak ve saçların uzayacağı zamanın gelmesini beklemek gereklidir.

Saç Ekiminden Sonra Neler Yapılmalıdır?

Kadınlarda saç ekimi işlemi, sağlıklı olan bölgeden saç köklerinin alınması ve uygulama yapılması gereken bölgeye transfer edilmesidir. Saçın alınacağı bölgede ihtiyacı karşılayacak kadar saç kökü olmalıdır. Saç ekimi, ortalama 5 ila 6 saat süren cerrahi operasyondur. Saç ekim işleminin yapılmasından sonra çok fazla detaylı bakım yapılması gerekmemektedir. Ancak dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Saç ekimi uygulamasının ardından yapılması gereken yöntemler, uzmanın belirlediği yöntemlerdir. İşlem, fue yöntemiyle yapılmışsa operasyon yapılırken ya da sonrasında herhangi bir ağrı ya da sızı yaşanmamaktadır. Bu sayede de ağrı kesici ilaç kullanmaya gerek kalmamaktadır. Aç ekimi yapılan bölgede de gerginlik ya da uyuşukluk meydana gelmez. Fue uygulaması yapılan operasyonlarda dikiş veya kesik izi kalmamaktadır. Saçlara çok miktarda kök nakli yapıldıysa saç derisinde bir miktar şişlik olabilmektedir ancak bu sorun oluşturmamaktadır. Uygulama yapıldıktan sonra da sargı işlemi uygulanmamaktadır. Saç ekim işleminin andından saçları yıkamak için üç gün beklenmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca ilk yıkamanın, operasyonun yapıldığı merkezde uygulanması önerilmektedir. Diğer yıkamalar için de uzmandan tavsiyeler alınmalıdır. İlk yıkama yapıldıktan sonra saçların10 gün süre ile her gün yıkanması ve işlem yapılan bölgeye masaj yapılması tavsiye edilmektedir. İlk on gün içinde uygulamanın yapıldığı bölgede kabuklanmalar meydana gelebilir ancak düzenli olarak yapılan yıkama işlemi ile birlikte kabuklar kaybolmaktadır. Ekilen saçların bir süre sonra dökülmeye başlaması da olağandır ve endişe edilmesi gereken bir durum söz konusu değildir.

Uygulamanın Ardından 15 Gün Boyunca Saçlara Boyatılmamalıdır

Kadınlarda saç ekimi işlemi yapıldıktan sonra ortalama olarak 2 ay sonra saçların uzamaya başladığı görülmektedir. 6 ay sonra da arzu edilen sonuç ortaya çıkmaktadır. 1 yılın sonunda da saç ekimi uygulamasının sonuçları tamamen belirginleşir. Ekilen saçlar bir daha dökülmez. Ancak saç ekiminden sonraki ilk üç gün ağır işlerden kaçınılması, stresten ve heyecandan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Uygulamanın yapılmasından sonraki 15 gün boyunca boya ya da jöle gibi kimyasalların saçlara sürülmemesi gerekmektedir. İlk hafta boyunca alkol ya da sigara kullanılması da önerilmemektedir. Açlara yalnızca uzmanın tavsiye ettiği krem ve losyonlarla bakım yapılmalıdır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI Saç ektirme sonrası uygulanması gereken işlemler en az saç ekimi kadar önem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir