Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe (Abdominoplasti)
Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatına abdominoplasti denilmektedir. Bu işlem genel olarak karnın gebeliğin yanı sıra aşırı kilo alıp verme sonrasındaki sarkmalarda meydana gelen fazlalık deri ve derialtı dokunun, karın bölgesinin orta ve alt kısmından çıkarılması ve karın duvarının yanı sıra karın kaslarının sıkılaştırılmasını sağlayan cerrahi bir operasyondur. Bu işlem, karnın sarkık olan görünümünü düzeltmektedir. Ancak bu operasyonun kişinin karın alt kesiminde kalıcı bir iz bıraktığı bilinmelidir. Ancak bu iz, kişiden kişiye değişebilmektedir. Karın bölgesinde germe operasyonu için iyi bir vücut ölçüsü olan, ancak diyet ya da egzersiz yapmalarına rağmen yok edemedikleri fazla karın yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip insanlardır. İşlem, kadın ve erkeklere uygulanmaktadır. Bu müdahale, özellikle hamilelik sonrasında karın bölgesinde toparlanması mümkün görülmeyen sarkma oluşan kadınların karın kaslarını sıkılaştırmakta, deriyi gerginleştirmekte ve bu sayede normale dönmesini sağlamaktadır. Bu ameliyat, deri esnekliği genel olarak şişmanlık sonucunda kaybolmuş yaşlı kişilerin karın bölgesindeki görüntülerini düzeltmede de tavsiye edilmektedir. Bu operasyon, diyet yaparak kilo vermeyi düşünen kişilerde ertelenmelidir. Hamile kalmayı düşünen kişilerde de operasyon yapılarak gerginleştirilen karın kaslarının hamile kalınmasıyla birlikte yeniden gevşeyebileceği için müdahalenin daha sonra yapılması uygun olmaktadır. Karın bölgesinde daha önce yapılmış ameliyatların izleri bulunuyorsa, hekim bu cerrahi müdahalenin uygun olmayacağını, ayrıca operasyon sonrasında izlerin kalıcı olabileceğini de kalacağını söyleyebilecektir.

Karın Germe Ameliyatı Kişinin Kendine Güvenini Artıracaktır

Karın germe ameliyatı, karın bölgesinin görüntüsünü olumlu yönde değiştirecek ve kişinin kendisine olan güvenini sağlayacaktır. Ancak operasyonun ardından yaşamın tamamen değişeceği yönünde bir beklenti içine girmemekte yarar vardır. Bu nedenle abdominoplasti operasyonuna karar vermeden önce beklentiler çok iyi bir şekilde değerlendirilmeli ve bunu operasyonu yapacak olan cerrahla paylaşılmalıdır. Tüm cerrahi girişimlerin bazı belirsizlikleri ve riskleri taşıdığı da unutulmamalıdır. Ülkemizde her sene Her yıl yüzlerce karın bölgesinde germe ameliyatı başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bu operasyonda, vücut şekillendirilmesinde tecrübeli olan plastik cerrahın elinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tüm cerrahi operasyonlarda yapılan anesteziye ait risklerin yanı sıra bu operasyonla ilgili özel risklerin de bulunduğu bilinmelidir. Operasyon sonrasında uygulama yapılan yerde kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı çoğalması yara yeri enfeksiyonu ve kötü yara iyileşmesi, özel riskler olarak sayılabilmektedir. Ancak bu riskler çok düşük bir orandadır. Yara yeri enfeksiyonunun antibiyotik kullanımı ile sonlandırılmaktadır. Ameliyat bölgesinde kan ya da vücut sıvısı birikimi nadiren görülmekle birlikte böyle bir durum söz konusu olduğunda ikinci bir müdahale yapılarak ortadan kaldırılmaktadır. Kan pıhtısı atma ise özellikle yaşlı hastalarda meydana gelebilecek, yaşamı bile riske atabilecek ve her operasyon sonrasında görülebilecek bir komplikasyondur. Bu risk de genel olarak müdahale sonrasında kişiyi erkenden yürüterek sonlandırılmaktadır. Kötü yara iyileşmesi de belirgin izlerin meydana gelmesi ile oluşmaktadır. Bu durum kimi zaman bu kötü izleri gidermek için ikinci bir müdahaleyi gerektirebilmektedir. Özellikle sigara içen kişilerde ve yara iyileşmesini bozan şeker hastalığı ve benzeri rahatsızlıkları olanlarda kötü yara iyileşme riski daha sıktır. Ameliyat planlandığında sigara bırakılmalı ve hastalıkla ilgili kontrollerin yapılması tavsiye edilmektedir.

Sigara Kullanılmamalıdır

Karın germe operasyonu öncesinde yapılan ilk muayenede cerrah, genel sağlık durumunun yanı sıra karın bölgesindeki fazlalık yağ depolanmasını ile birlikte deri kalitesinin değerlendirmesini yapacaktır. Muayene döneminde sigara kullanıp kullanılmadığı, herhangi bir ilaç alıp alınmadığı konusunda bilgi verilmelidir. Ameliyatı yapacak olan cerrah, ameliyata alternatif olan yöntemleri de belirtecektir. Bazı durumlarda sadece göbek altı bölgesindeki fazlalık yağ depolanmasının daha küçük bir operasyonla giderilebileceği ya da klasik ve mini germe operasyonu ile birlikte liposuction işleminin uygulanması sonucu ile kalçadaki yağ depolanmasını giderilebilmesinin de mümkün olduğu söylenecektir. Germe ameliyatı yapılmadan yalnızca liposuction ile sorunun ortadan kaldırılabileceği belirtilebilmektedir. Peki, ameliyata hazırlık nasıl olur? Sigara içen bir kiyinin, operasyondan bir iki hafta öncesi sigara içilmemeli ve operasyondan iki hafta sonraya kadar kullanılmaması gerekmektedir. Ameliyat öncesinde özellikle karın bölgesinin güneş ışınlarından korunması gereklidir. Ayrıca sıkı bir zayıflama diyetine de baylanılmamalıdır. Soğuk algınlığı ya da farklı bir enfeksiyon söz konusu ise ameliyatın ertelenmesi söz konusudur. Bu ameliyatların genel anestezi altında yapıldığı bilinmektedir. Ancak bazı cerrahlar sedasyon ve lokal anestezi uygulaması tercih etmektedir. Bu anestezi yöntemi uygulandığında kişi, ameliyat süresince uyanık ve sakinleştirilmiş olunmaktadır. Karın bölgesinde uygulanan lokal anestezi nedeniyle de ağrı duyulması mümkün olmamaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Klasik karın germe operasyonu genel olarak 2 ila 3 saat arasında olmaktadır. Mini abdominoplasti ise 1 ile 2 saat arasındadır. Klasik ameliyata genel olarak bir kalça kemiğinden diğerine ulaşan kasık üstü kesi ile başlanmaktadır. Bunu, uzatılmış bir sezaryen kesisi olarak da değerlendirilebilmektedir. Operasyon sırasında göbek deliği, çevresindeki kesilerle serbest bırakılmakta, sonrasında kasıktan başlayan kesi göbek deliği hizasındaki ikinci bir kesi ile birleştirilmektedir. Aradaki fazlalık deri ve deri altı yağ dokusu da çıkarmaktadır. Sonrasında karın duvarında ve kaslarda oluşan gevşeklikler dikişlerle sıkılaştırılmaktadır. Böylece belin incelmesi sağlanmaktadır. Uygulama sırasında göbek deliği korunmakla birlikte yeri değiştirilmektedir. Ameliyat bölgesinde kan veya vücut sıvısının birikmesini önlemek için drenler yerleştirilmekte, ardından tüm kesiler dikilerek gerekli pansumanları yapılmakta, böylece ameliyat tamamlanmış olmaktadır. Ameliyat sonrasında ise ilk birkaç gün karın bölgesinde şişlik olmaktadır. Bununla birlikte ilaçla giderilebilen ağrı ve rahatsızlık olması da doğaldır. Ameliyat yapılırken yerleştirilen drenlerde genel olarak 3’üncü ya da 5’inci günlerde çıkarılmaktadır. Cerrahi müdahaleye bağlı olarak hastanede bir ya da birkaç gün kalınabilmektedir. Ameliyatın ardından yıkanma ve pansuman değişimi ile ilgili bilgi verilecektir. Operasyon sonrasında yeniden eski yaşam tarzına dönülmesi birkaç hafta ya da bir ayı bulabilmektedir. Güçlü karın kaslarına sahip olanlarda ise bu süre daha kısa olmaktadır.

 

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

KARIN GERME AMELİYATI OLDUM

KARIN GERME AMELİYATI OLDUM

KARIN GERME AMELİYATI OLDUM İnternet sitelerinde veya hanımlar arasındaki konuşmalarda sıkça duyduğumuz estetik operasyon türlerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir