KEPÇE KULAK TEDAVİSİ

KEPÇE KULAK TEDAVİSİ

            Kepçe kulak tedavisi diye bir tedavi yöntemi yoktur. Yani ilaçla veya fiziki uygulamalarla kepçe kulak sorununa çözüm bulmak mümkün değildir. Kepçe kulak problemi genetik sebeplerle bağlı ortaya çıkan ve doğum anından itibaren görülen bir anomalidir. Vücudun genel karakteristiği olan kepçe kulağın tıbbi müdahale olmadan düzeltilmesi imkansızdır.

Ancak gelişen tıbbi yöntemler kepçe kulak tedavisi için yapılan operasyonların pratik ve basit şekilde gerçekleştirilmesine imkan vermektedir. 6 yaşından itibaren yapılabilen kepçe kulak operasyonları için (ileri düzeydeki vakalarda 3 yaşından sonra da yapılabilmektedir) kullanılan yöntemlerin bir kısmı ameliyatsız denilecek kadar basit uygulamalardır. İple kepçe kulak tedavisi yöntemi son yıllarda en fazla tercih edilen metot haline gelmiştir.

Gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde ciddi bir problem olan kepçe kulak, kulağın arkasından saçlı derinin başladığı yerden açılan bir kesi ile yapılmaktadır. Çok küçük bir kesiden girilerek kıkırdağın bir kısmı çıkarılmakta ve iple kulak kepçesine kafa yüzeyine daha uygun bir açı verilerek operasyon bitirilmektedir.

Bilinen herhangi bir sakıncası ve yan etkisi olmayan kepçe kulak operasyonları ile kişinin özgüven sorunu ortadan kalkmakta, çocukların ergenlikte yaşayacakları sorunların önüne geçilmiş olmaktadır. Çocuklarda ve panik yapacak hastalarda genel anestezi altında yapılan ameliyat, diğer hastalarda lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Operasyondan sonraki birkaç gün şişlik ve kızarıklık görülmesi normaldir. Bunlar zaman içinde kaybolur. Açılan kesi ise iyileşerek, saç tarafından kapatılır.

Ameliyattan sonra bir süre kulakların korunması, darbe almaması ve sert zeminde uyunmaması gerekir. Banyo yaparken sıcak su kullanılmaması ve ilk 1 hafta banyo yapılmaması tavsiye edilir.  Operasyondan 1 ay kadar sonra kulak istenen forma kavuşmuş ve ameliyatın tüm izleri ortadan kalkmış olacaktır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

İPLE KULAK ESTETİĞİ

İPLE KULAK ESTETİĞİ

İPLE KULAK ESTETİĞİ              İple kulak estetiği, kepçe veya farklı şekillerde kulak sorunu yaşayanlar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir