KULAK AMELİYATI

KULAK AMELİYATI

         Kulak ameliyatı, tıbbi zorunluluk sebebiyle yapılan cerrahi müdahalelerden farklıdır. Bu ameliyat kulaklarının büyüklüğünden veya duruş şeklinden şikayetçi olan kişiler için yapılan estetik bir uygulamadır. Genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan kepçe kulak anomalisi, küçük yaşlardan itibaren insanlarda psikolojik soruna sebep olur. Sağlık yönünden herhangi bir sakıncası olmasa da, özellikle çocuklar arasında alay konusu edilir. Bu da ergenlik öncesi ve ergenlikte gencin kulaklarını gereğinden fazla sorun etmesine, asosyal olmasına, hatta travmalara yol açabilir. Bu yüzden dikkat çekici derecede kulak şekil bozukluğu yaşayan kişilerin ilk fırsatta ameliyat edilmesi ,sağlıklı gelişimleri için önemlidir.

Kulak ameliyatı 6 yaşından itibaren, anestezi almasında herhangi bir sakınca olmayan herkese yapılabilir. Genel olarak lokal anestezi altında yapılan kulak ameliyatı, hastanın yaşının küçük veya heyecanlı olması sebebiyle genel anestezi altında da yapılabilir. Operasyon ortalama 1 saat sürer. Hastanın kulak arkasındaki saçlı derinin başladığı bölgeden açılan kesi ile kulak derisi kaldırılır, kıkırdak doku özel bir teknikle şekillendirilir ve normal forma kavuşturulur. Daha sonra kulak derisi kapatılarak, kesi yapılan yere estetik dikiş atılır. Dikişler saçlı derinin altında olduğu için gözle görülür herhangi bir iz kalmaz.

Operasyon genel olarak riskli değildir. Ancak enfeksiyon ve kanama ihtimaline karşı dikkatli davranılması ve antibiyotik kullanılması gerekir. Operasyondan sonraki birkaç gün kulak bölgesinde hafif şişlik ve kızarıklıklar olabilir. Bu durum kısa süre sonra ortadan kalkar. Yaklaşık 15 gün sonra da dikişler alınır.

Kulak ameliyatı küçük yaşlarda yapılırsa çocukta psikolojik sorunlar yaratmaz. Ancak ihmal edilmiş kepçe kulakların her yaşta ameliyat ile küçültülmesi mümkündür. Hasta operasyondan hemen sonra gündelik hayatına dönmektedir. İstisnai haller dışında hastanede kalmak gerekmez.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ FİYATLARI

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ FİYATLARI

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ FİYATLARI            Kepçe kulak estetiği fiyatları hakkında kesin bir rakamdan söz etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir