Kulak Estetik Ameliyatı

Kulak Estetik Ameliyatı

Kulak Estetik Ameliyatı
Kulak Estetik Ameliyatı

Kulak estetiği, özellikle “kepçe kulak” olarak adandırılan, kulak kepçesinin normalinden çok daha fazla öne kıvrık olarak kafadan açık bir şekilde durması durumunda uygulanan bir operasyondur. Bu kulak şekli, kulak kepçesinde bulunan kıkırdakların şekillenmesinin tam olarak gerçekleşmemesi ya da kıkırdak yapısındaki zayıflıktan dolayı meydana gelmektedir. Çocuğun gelişim dönemlerinde kendi vücudunu algılaması, başka insanların vücutları ile kendi vücudunu karşılaştırması ve bir sorunun kişiliğinde kalıcı bir sorun yaratması, 6 ila 7 yaşlarında olmaktadır. Bu yaş, çocuğun okula başlayarak geniş bir sosyal ortama katıldığı, bununla birlikte dış ikazlara daha açık olduğu dönemi kapsamaktadır. Kulak gelişiminin yüzde 80 oranındaki kısmı 5 ila 6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Kepçe kulak görüntüsünün bu yaşlarda cerrahi müdahale ile düzeltilmesi tavsiye edilmektedir. Çocuklarda bu operasyon genel anestezi, erişkinlerde ise lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 1,5 ila 2 saat sürmektedir. Teknik, meselenin niteliğine göre değişmekle birlikte Genel olarak kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılarak uygulanır. Kulak kepçesinin normal bir şekilde arkaya doğru kıvrımını sağlayabilmek için de uygun yerlerden kıkırdak törpüsü kullanılarak kıkırdak inceltilir. Bu işlemin ardından kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler uygulanır. Kulak sayvanının kıvrımı artırılır ve başa daha çok yaklaştırılır. Dikiş izi, kulak arkasında kalmaktadır ve bu nedenle görülmeyecek, dikkat de çekmeyecektir.

Kulak Estetiğinin Riski Yoktur

Kulak estetiği operasyonunun ardından birkaç saat sonra hasta evine gitmekte, ertesi gün de normal hayatını sürdürebilmektedir. Hastaların on gün süresince kulaklarına hafif bir basınç uygulayan bandaj takması tavsiye edilmektedir. Bu sürenin tamamlandığında birkaç hafta daha kulaklarda yeniden açılma meydana gelmemesi için geceleri bandaj takılması sürdürülmesi gereklidir. Kepçe kulak görüntüsünün ortadan kaldırılması ile ilgili yapılan bu cerrahi operasyonların işitme fonksiyonu ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Ameliyatın ciddi bir riski yoktur. Ancak çok ender yara enfeksiyonu ile doku içine kanama sonucu kan birikimi ya da pıhtı meydana gelebilir. Bu gibi sorunlar genellikle pansuman ve ilaç tedavisiyle düzeltilebilmektedir. Kepçe kulak sorunları nedeni pek bilinmeyen genetik sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Bu şekil bozukluklarının giderilmesi için yapılan ameliyatların başarı oranları son derece yüksektir. Klasik yöntemle yapılan kepçe kulak operasyonlarında başarı oranı 95’leri bulmaktadır. Kepçe kulak ameliyatının estetik bir ameliyat olduğu bilinmelidir. Bu nedenle bu operasyonu plastik cerrahi uygulamasıdır ve bu nedenle estetik cerrahların yapması tavsiye edilmektedir. Kepçe kulak görüntüsünün düzeltilmesinin tek yolu ameliyattır. Ameliyatsız kepçe kulak tedavisinin yapılabildiğini söylemek imkansızdır.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

Klasik yöntemle yapılan operasyonun yanı sıra iple kepçe kulak ameliyatı da yapılmaktadır. İple yapılan kepçe kulak ameliyat tekniği, yeni bir işlemdir. İşlemin en büyük özelliği ameliyat izinin asla olmamasıdır. Çünkü bu işlemde neşter kullanılmamaktadır. Bu nedenle de ameliyat, vücutta bir kesik olmadan yapılmaktadır. İple kepçe kulak estetiği basit bir işlemdir ve 15 dakika içinde tamamlanmaktadır. İşlem klasik kepçe kulak ameliyatı gibidir, Kulak kıkırdakları görünmez estetik ipleriyle ile geriye doğru eğilir. Ancak işlem yapılırken çok iyi dengeleme yapmak gereklidir. İple kepçe kulak operasyonunda da başarı oranı yüzde 95’ler civarındadır. Ancak herkesi iple askı tekniği uygulamasıyla ameliyat olabileceği söylenemez. Bunun nedeni, bazı kişilerin kulaklarının bu tekniğe uyumsuz olmasıdır. Kulaktaki deformasyonun büyüklüğü, bu ameliyatın uygulanma tekniğini belirlemektedir. Ayrıca kiyinin tercihi de önemlidir. Kişi iple ameliyat olmak yerine klasik yöntemi tercih ettiğinde bu yöntem uygulamaktadır. İple kepçe kulak ameliyatı uygulamasında kulak kıkırdağı geriye doğru alınır. Bu geri alma işlemi sırasında özel estetik ipleri kullanılmaktadır. Bu iplerin ömrü uzundur. İple kepçe kulak operasyonu lokal anestezi altında yapılmaktadır. Kişiye yalnızca kulağın tamamının uyuşacağı şekilde anestezi verilmektedir. İple yapılan bu operasyonun ardından aynen ameliyat sırasında olduğu gibi sonrasında da rahattır ve kişi açısından konforludur. Operasyonun ardından minik bir bandaj uygulamazı yapılması gereklidir. Bu işlemi kişiler kendileri yapabilmektedir. İple kepçe kulak operasyonundan bir gün sonra alınabilir ve banyo ihtiyaçlarını rahatlıkla giderilebilir. Operasyonun ardından iş hayatına ve sosyal hayata aynı yerden devam edilebilmektedir.

Operasyon Sonrası Kulak Bir Süre Korunmalıdır

İple kepçe kulak estetiği uygulaması yapıldıktan sonra bakım, kişi için son derece basittir. Kaçak bandajlar bir gün süre ile uygulanmaktadır ve onlar da rahatlıkla çıkarılabilmektedir. Ayrıca kulakların da fiziksel etkilerden korunması gereklidir. Kulaklara fiziksel zarar vermesi muhtemel olan tüm etkinliklerden uzak durulması şarttır. Bu ameliyat yöntemi her hasta için geçerli değildir. Özellikle kıkırdak fazlalığı yoğun olan kişiler için bu işlem uygun olmayabilmektedir. Bu kişilerin dışında yaş farkı olmaksızın bu ameliyat herkese uygulanabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı yapılacak kişilere hangi tekniğin uygulanacağına doktor karar verebilmektedir. İple kepçe kulak operasyonlarının başarı onarı son erece yüksektir. Bu yöntemde başarı oranı yüzde 98 dolayındadır. Bazı hastaların genel kulak yapılarından kaynaklanan bazı sorunlar meydana gelse de bu telafi edilebilmektedir. Ameliyatın sonuçları da kalıcıdır. Bu yöntemle yapılan ameliyatların başarı oranının yüzde 98’ler seviyesinde olduğu bilinmelidir. Eğer kulaklarda diğer insanlardan çok daha farklı fiziksel ya da genetik sorun yoksa operasyon sonrasında kulaklar son derece sağlıklı ve güzel görünecektir. Ayrıca operasyon yapıldıktan sonra ameliyatın yinelenmesi de gerekmemektedir. Kepçe kulak ameliyatı ister iple ister klasik yöntemle yapılsın sonuç başarılıdır. Ancak uygulamanın uzmanlar tarafından yapılması gereklidir. Çünkü işlem basit gibi görünse de bilinçsizce yapıldığında tehlikeli sonuçlar meydana getirebilmektedir. Ameliyatın steril bir ortamda yapılması da önemlidir. Bu ortam, ameliyat sonrasında meydan gelebilecek komplikasyonların ortaya çıkmasını engellemektedir.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

İPLE KULAK ESTETİĞİ

İPLE KULAK ESTETİĞİ

İPLE KULAK ESTETİĞİ              İple kulak estetiği, kepçe veya farklı şekillerde kulak sorunu yaşayanlar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir