SAÇ DÖKÜLMESİ

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesi, kişiye bağlı sebeplerle ve çok farklı faktörlere bağlı ortaya çıkan estetik bir sorundur. Özellikle erkeklerde görülen saç dökülmesi, zamanında önlem alınmaması halinde kelliğe kadar varan bir sorun haline gelir. Bunun yanında kısmi saç dökülmeleri de kişinin görüntüsünü etkiler. Kadınlarda da görülebilen saç dökülmesi, çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir.

Cinsiyete, genetik faktörlere, hastalık ve ilaç kullanımına, çevresel faktörlere ve yanlış kimyasal uygulamalara bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi, süreklilik arz ediyorsa ve günde 100-150 den fazla saç teli kaybı varsa kişide saç dökülmesi sorununun varlığından söz edilebilir.

Saç dökülmesine karşı insanların aklına ilk olarak bitkisel çözümler gelir. Ancak çevresel veya çeşitli saç uygulamalarına bağlı olmayan dökülmelerde bitkisel ürünlerin pek işe yaradığını söylemek zordur. Beslenme alışkanlıklarının ve kullanılan şampuanın değiştirilmesi, saçlara boya veya ısıyla şekillendirme gibi uygulamalara son verilmesi ile birlikte bitkisel kürler işe yarayabilir. Ancak saç dökülmesi genetik sebeplerle veya kemoterapi yahut başka ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmışsa önlenmesi çok zordur.  Bu yüzden en mantıklı şey iyi bir saç ekim merkezinde saç ekimi yaptırmak olacaktır.

Saç dökülmesi özellikle genetik sebeplerle veya hastalık-ilaç kullanımı gibi sebeplerle başlamışsa, dökülen saçların yeniden çıkması ihtimali çok azdır. Böyle bir beklentiye girmek çok iyimser bir yaklaşım olacaktır.

Bu yüzden yer yer açılmalara ve kelliğe doğru giden saç dökülmelerinde en kısa zamanda saç ekimi yaptırmak gerekir. Çünkü saç ekimi için de kişinin ense bölgesindeki kıl kökleri kullanılmaktadır. Dökülme sonucu bu kısımdaki saçların da dökülmesi halinde vücudun başka yerinden kıl alınmak zorunda kalınır. Eğer başka bölgelerde ekime uygun kıl kökü yoksa kişiye saç ekimi yapılması çok zordur.  Bu yüzden saç ekimi için zamanında davranmak önemlidir.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI Saç ektirme sonrası uygulanması gereken işlemler en az saç ekimi kadar önem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir