Saç Ekim Yöntemleri

Saç Ekimi

Saç Ekim Yöntemleri
Saç Ekim Yöntemleri

Günümüzde insanlar saç dökülmeleri ile ilgili sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bazen şaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın dökülme, rahatsız edici boyutlarda olabilmektedir. Bu sorunun çok faklı nedenleri vardır. Bunlar; aşını kilo alınması ya da verilmesi, kadınlarda hamilelik veya emzirme döneminin ardından meydana gelen metabolik değişimler, kullanılan ilaçların yan etkileri ve yaşlanma gibi sonuçlardan dolayı meydana gelebilmektedir. Bu nedenler pek çok kişi tarafından bilinmekle birlikte kalıcı ve kesin çözümler bulma konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle insanlar birbirlerine işe yarayıp yaramayacağı bilinmeyen bitkisel kürler tavsiye edebilmektedir. Ancak bunların güvenli, sağlıklı ve kalıcı olup olmadığı bilinmemektedir. Günümüzde teknoloji ilerledikçe de saç dökülme sorunu uygulanan yöntemlerle sorun olmaktan çıkmıştır. Saz dökülme sorunu yaşayan kişiler, saç ekimi yönteminin uygulanmasıyla psikolojik olarak rahatlamakta ve kendine güvenleri yeniden sağlanmaktadır. Bu işlem, profesyonel ekipleri bulunan, steril ortamın olduğu ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Uygulama yapılırken lokal anestezi uygulanmalı, minimum acı ile işlem sonlandırılmaktadır.

Saç Ekim Yöntemleri

Saç ekimi uygulaması, saçların neredeyse hiç dökülmeyen ve güçlü olan bölgelerden saç alınıp dökülen bölgelere nakledilmesi ile yapılan bir estetik operasyon olarak tanımlanabilir. Ekim sırasında saçın alındığı gür olan bölge, uzmanların baskın verici olarak adlandırdıkları bölgelerdir. Buralar başın aka ve yan kısımları olmaktadır. Bu bölgelerde bulunan maçlar yaşam boyunca uzamaya devam eder ve asla dökülmez. Arka ve yan kısımların genetik yapısı nedeniyle dökülmemeye programlanmış olduğu rahatlıkla söylenebilir. Buralardan alınan saçlar, dökülen bölgelere uygulandıklarında özelliğini kaybetmez. Dolayısıyla yeniden dökülmesi söz konusu değildir. Ancak işlemin başarıyla sonuçlanabilmesi için ekim işleminin profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Saçlara uygulanan ekim işlemlerinde birden farklı yöntem kullanılmaktadır. Ayrıca teknoloji geliştikçe yeni yöntemler de ortaya çıkmaktadır. Saçın alındığı ve ekim yapıldığı bölge ile uygulama farklılıklarına göre ekim işlemleri sınıflara ayrılmıştır. Bunlar; Fut saç ekimi, Fue saç ekimi, protez altına saç ekimi, tepeye saç ekimi, öne sıkılaştırma ekimi, fue düzeltme ekimi, 3 seans fut üstüne fue, seyrek saç ekimi, şakaklara fue saç ekimi, vücut kılından saç ekimi, yanık izine saç ekimi, sentetik saç ekimi sakaldan saç ekimi gibi çok farklı operasyonlardır.

Eksik Protein Alımı Saç Dökülmesine Neden Olur

Saç kaybının en büyük nedenleri arasında, kullanılan kozmetik ürünleri gelmektedir. Günlük hayatta sıklıkla kullanılan köpük, jöle, sprey, briyantin gibi saç kozmetik ürünleri, uzun süreli kullanıldığında saç köklerine zarar vermektedir. Bunun sonucunda saç hücreleri yok olmaya başlamaktadır. Saçları dökülmesinde sadece kozmetik ürünlerin etkisinin olduğunu söylemek yanlıştır. Uzun süreli hatalı ve dengesiz beslenme de saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Beslenme düzeniyle ilgili bir sorun varsa bunun sonucunda saçlarda dökülme meydana gelebilmektedir. Özellikle yaz aylarında yapılan diyetlerde az protein alınması, kadınlarda saç dökülmesiyle sonuçlanabilir. Proteinin saçlar için son derece önemli olduğu bilinmelidir. Saç ekimi işlemi yapılırken kişi beslenme düzenine de dikkat etmeli ve sıklıkla protein almalıdır. Saç gelişimini sağlıklı ve dengeli beslenmeyle normale döner. Bunların dışında hastalık nedeniyle de saçlar dökülebilir. Ekim operasyonu, günümüze saç dökülmesi sorunlarına karşı en etkili yöntemdir ve üstelik kalıcıdır. Bu sorunlar meydana geldiğinde erkek ya da kadın, yetişkin ya da çocuk ayrımı yapılmamaktadır. Çünkü saç dökülmesi her yaşta görülebilmektedir. Bu arada uygulamanı herkeste aynı sonuç doğurmayacağının da bilinmesinde yarar vardır. Kişinin kellik derecesinin yanı sıra mevcut saçların kalitesi de saç önemlidir. Bunlarla birlikte uygulamayı gerçekleştirecek olan cerrah ve ekibi de profesyonel olmalıdır.

Yanık İzi Olanlara da İşlem Uygulanabilmektedir

Gerekli olan tüm koşullan uygun olduğunda saç ekimi işlemi gerçekleştirilebilir. Belli bir ön çalışma yapıldıktan sonra işlemin yapılacağı bölgenin ve yerleşecek olan kılların uyguluğu ile ekim süreci sürecektir. Genellikle ekim uygulaması, erkek tipi saç dökülmesi problemi yaşayan tüm hastalara uygulanabilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi, özellikle genetik olarak bu soruna yatkın olan kişilerde erkeklik hormonu nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra saç folikülü çevresinde saç üreten hücreler, zaman içinde ereklik hormonun etkisiyle ortadan kaybolmaktadır. Bu sonuç meydana geldiğinde önce saç incelir, ardından uzamamaya başlar ve son olarak da tamamen dökülmektedir. Bu nedenle meydana gelen sorunlarla ilgili kalıcı ve kesin çözüm, saç ekim işlemidir. Bunun haricinde meydana gelen bir kaza ya da travma sonrasında da yanık izi kalmış olan kişilere de bu işlem uygulanabilmektedir. Saç naklinde yaştan ziyade dökülmenin şekli belirleyici olmaktadır. Çıplak gözle bakıldığında deri görünüyorsa o bölgede bulunan saç yoğunluğunun yüzde 50’nin altına düştüğü rahatlıkla söylenebilmektedir. Bu durumda en etkili tedavi saç naklidir. Hangi yaşta olursa olsun böyle bir sonuç meydana geldiğinde ekim işlemi uygulanabilmektedir. Bu anlamda saç naklinin yaşla ilgisinin bulunmadığı da rahatlıkla söylenebilmektedir. Önemli olan saç dökülme sorununun bitip bitmemesidir. Erkek tipi saç dökülmesinin hayat boyu devam eden bir süreçtir ancak 40 yaşından sonra dökülme hızının yavaşladığı söylenebilmektedir. Bu bilgiler ışığında operasyonun uygulanmasından sonra bir iki seans daha yapılabileceği bilinmelidir.

Yeni Yöntemler Geliştirilmiştir

Saç ekimi işlemleri için uygun olan kişiler, başın yan ve aka bölgelerinde saçları olan kişilerdir. Bu kişilerde hem fue hem de fut yöntemi uygulanabilmektedir. Bunun haricinde bacak, göğüs ve benzeri yerlerde yeterli miktarda sağlıklı kılı olan insanlara da ekim işlemi uygulanabilmektedir. Bu kişilere fue yöntemi uygulanmaktadır. Teknoloji geliştikçe geçmişte yapılamaz denilen işlemler de uygulanabilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde atık saçlar doğal bir görünüme kavuşabilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tasarlanan modern cihazlar ve aletlerle her kişiye uygun doğal saç görüntüsü elde edilebilmektedir. Ancak sağlıklı sonuç elde etmek için işlemin profesyoneller tarafından yapılması gerektiğinin bilinmesinde yarar vardır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI Saç ektirme sonrası uygulanması gereken işlemler en az saç ekimi kadar önem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir