Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi, iki kulak arasında bulunan, ensenin üst bölgesinde yer alan, genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip olan sağlıklı saçların, lokal anestezi yöntemi uygulanarak tek tek alınması ve saçın olmadığı bölgeye uygulanması işlemidir. Saç ekimi nasıl yapılır denildiğinde, alına saç kıllarının saç yönü doğrultusunda kanalların açılması suretiyle yapılır denilebilmektedir. Günümüzde tüm dünyada uygulanan teknik, tam adı Folliculer Unit Ekstraksiyonu olan FUE yöntemidir. Bu yöntemde saç alınırken ve ekilirken doğal sonuçlar elde edilmektedir. Bu yöntemin uygulamasında tüm saç ekimi yöntemlerinde yapıldığı gibi saçlı olan bölgeden tek tek alınan canlı saç kökleri, saçın olmadığı bölgeye nakledilmesi gerçekleştirilmektedir. İşlemde neşter kullanılmamakta, dikiş atılmamakta ve köklerin alındığı bölgede iz kalmamaktadır. Bu yöntemde kişiye hiçbir komplikasyon yapılmamakta ve günlük hayatından alıkonulmamaktadır. Böylece saç sorunu yaşayanlar yeniden saçlı bir görüntüye kavuşturulmaktadır. Saç ekimini yaptırmak için belirli bir yaş sınırı yoktur. Ancak özellikle gençlerde saç dökülmesi sorunu başladığında ani telaşla yanlış kararlar verebilmektedir. Oysa uygulanan tekniklerle sonucun kişinin istediği gibi olabilmesi için ileriye yönelik planlama yapılması önemlidir. Genç yaşa ve saçların nü bir miktar açıldıysa, yıllar geçtikçe saçların daha fazla döküleceği hesap edilmeli ve saç ekim işlemi bu durum göz önüne alınarak planlanmalıdır. Ayrıca yalnızca saça değil bıyık, sakal ve kaşlara da nakil yapılabildiğinin bilinmesinde yarar vardır.

Saç Ekiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Saç ekimi nasıl yapılır ve hangi nedenlere bağlı olarak uygulanır? Bazı sorunlarda saç ekimi uygulamaları güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Erkek ve kadın tipi saç dökülmesi, doğuştan olan bölgesel saç kayıpları, yanıklardan dolayı meydana gelen saç kayıpları kaza ve baş yaralanması ve yüz germe operasyonu gibi ameliyat izleri, bir enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen lokal saç dökülmeleri, saçın aşırı gerilmesinden dolayı meydana gelen dökülmelerle birlikte saçın ve kılların devamlı koparıldığı, trichotilomania adı verilen psikolojik kökenli rahatsızlıklarda saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak saç ekimi öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle operasyon yapılmadan önceki bir hafta boyunca kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Müdahale yapılmadan 3 gün önce alkol alımı sonlandırılmalıdır. Şeker, kalp, tansiyon, tüberküloz gibi kronik ya da akut hastalıklar nedeniyle ilaç kullanılıyorsa bu ilaçlar mutlaka hekimle paylaşılmalıdır. Operasyon yapılmadan önceki iki hafta boyunca pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar ve benzerleri kullanılmamalıdır. Zorunlu olarak kullanıldığında mutlaka hekime bildirilmelidir. Operasyon yapılmadan önce deriye ve saça ilaç sürülmemelidir. Uygulamaya gelirken saçlar iyice yıkanmalı ve yıkama sonrasında herhangi bir kozmetik kullanılmamalıdır. Operasyon yapılacağı gün sabahsa kahvaltı yapılmalı, öğleden sonra operasyon yapılacaksa mutlaka hafif bir öğle yemeği yenilmelidir. İşlem sonrasında kullanılmak üzere arka taraftan gevşetilip sıkılabilen bir şapka bulundurulmalıdır. İşlemden 24 saat önce mümkün olduğuca sigara içilmemeli ya da tamamen azaltılmalıdır. Sigaranın iyileşme sürecine olumsuz etki yapacağı unutulmamalıdır. Uygulama yapılmadan bir hafta önce B ve E vitaminleri içeren multivitamin preparatları alınmamalıdır. Bunlar kanamayı artıracağı için tavsiye edilmemektedir. İşlem gerçekleştikten 6 saat sonrasına  kadar mümkünse araç kullanılmamalıdır. Eğer operasyona araçla gelinecekse mutlaka aracı kullanabilecek bir kişinin bulunması gerekmektedir. Operasyona için gelirken kolay giyilip çıkarılabilecek, başa değmeyecek giysiler tercih edilmelidir.

FUE Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Günümüzde her 3 erkekten ve her kadından birinin saç sorunu yaşadığı bilinmektedir. Üstelik saç kayıplarının ciddi bir psikolojik ve sosyal sorunlara da neden olduğu bilinmektedir. Dökülen bölgede hangi işlem uygulanırsa uygulansın yeniden kaç çıkmasını sağlamak mümkün değildir. Tek yapılması gereken saç ekimi olmaktadır. Peki, saç ekimi nasıl yapılır? Öncelikle saç ekiminin uzmanlar tarafından yapılması gerektiğinin bilinmesi gereklidir. İşlem sırasında hekim ve sağlık personeli gereklidir. Saç ekiminde uygulanan FUE yöntemi, az miktarda saç açıklığı olan bölgenin kapatılmasında tercih edilmektedir. Şakak açıklığı bulunan kişiler için uyun olan bu yöntem, yanıklardan dolayı meydana gelen saç açıklarında da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bıyık ve sakal ekimlerinde de başarılı bir şekilde uygulanan bu yöntem, özellikle kaş ekiminde tercih edilmelidir. Bu yöntem, ense bölgesinde bulunan saç köklerinden kesiler alınması sonrasında ensede oluşan izlerin kapatılmasında da başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ensede yeterli miktarda verici bölge olan kişilerde de başarı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu teknik, yalnızca iki kulak arasında olan bölgeden değil, saçlı olan tüm belgelerden saç kökü alınmasına imkan vermektedir. FUE yönteminde sırttan, göğüsten ve bacaktan da kıllar alınarak saç ekimi yapılmaktadır. Saç ekimi işleminin ardından kişi saçlarını kısa kestirebilir ve hatta kazıtabilir. Çünkü ekilen bölgede ve saç köklerinin alındığı bölgede herhangi bir iz kalmamaktadır.

Saç Ekimi Yapılan Belirli Süre Bölge Darbelere Karşı Korunmalıdır

Saç ekiminden sonra normal beslenmeye devam edilmesi tavsiye edilmektedir. Saç ekimi işleminin ardından ilk bir hafta son derece önemlidir. Ekim yapılan bölgeni çarpma ve darbelere karşı korunması gerekmektedir. Uygulamadan bir hafta sonra ağır olmayan sporlar yapılabilmektedir. Üç haftadan sonra ağırlık kaldırılabilmekte topa kafa atmamak şartıyla futbol oynanabilmektedir. İşlemin ardından dört hafta sonra denize girilebilmektedir. Ancak ekim yapılan bölgeyi güneşten korumak gereklidir. Saunaya ise 2 ay sonra girilebilir. Ekimden iki hafta sonra saç tıraşı olunabilmektedir. İşlemin ardından 1.5 ay sonra saç çıkmaya başlamaktadır. Ancak tamamının çıkması 6 ile 7 ayı bulabilmektedir. Ekilen saçların, mevcut saçlar olduğu ve daha önce nasıl bakım yapılıyorsa aynı şekilde bakım yapabileceği unutulmamalıdır. Peki, saç ekimi nasıl yapılır ve kaç aşamadan oluşur? Saç ekimi, üç aşamadan meydana gelmektedir. Birinci aşama saç köklerinin alınması işlemi, ikinci aşama saç köklerinin ekileceği yere kanalların açılması işlemi, üçüncü aşama da açılan kanallara ekim işleminin uygulanması işlemidir.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI Saç ektirme sonrası uygulanması gereken işlemler en az saç ekimi kadar önem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir