SAÇ EKİMİ

SAÇ EKİMİ

Saç ekimi, genetik faktörler, hastalık veya çevresel etkiler sebebiyle normalden fazla saçın dökülmesi sonucunda açılan kafa derisi bölgesine kişinin kendi saç köklerinin yerleştirilmesi ile yapılan estetik uygulamalardır.

Genellikle erkeklerde görülen saç dökülmesine bağlı kellik veya açılmalar kişiyi olduğundan daha yaşlı göstermesinin yanında psikolojik sorunlara da sebep olur. Nadiren kadınlarda da ortaya çıkan saç dökülmesi, gelişen estetik tıp uygulamaları ile saç ekimi yöntemi ile kalıcı olarak giderilebilmektedir. Kişinin saçlı ense bölgesinden alınan sağlıklı kıl köklerinin özel bir teknikle saçsız bölgeye yerleştirildiği saç ekimi farklı yöntemlerle uygulanabilir. Ancak son yıllarda gerek saçın hava ile temas etmeden hemen uygulama sağlaması gerekse kesi izi bırakmaması sebebiyle en çok tercih edilen saç ekimi yöntemi FUE tekniğidir. En yeni ve en memnun kalınan yöntem olduğundan FUE tekniği daha fazla tercih edilmektedir.

         Saç ekimi yapılırken lokal anestezi uygulanır. Operasyondan önceki tetkikler önemli olduğu kadar, operasyon sırasında uygulamanın hijyenik ve doğru yapılması, operasyondan sonra hastanın dikkat etmesi gerekenler de önemlidir. Cm2’ de 80 adet saçın bulunduğu kafa derisi saçlı deri olarak tabir edilir. Ancak duruma göre daha az sayıda saç ekimi ile de başarılı sonuçlar alınması mümkündür.

Saç ekimi operasyonu ekilecek sayıya bağlı olarak 8 ila 10 saat arasında sürer. Bu arada hasta lokal anestezi altında olduğundan konuşabilir, TV seyredebilir ve benzeri şeyler yapabilir. Ekilecek kökler saçlı ense derisinden alınır. Ancak ense bölgesinde kök yok veya ekim yapılacak kadar sağlıklı değilse kişinin vücudunun başka yerlerinden alınacak sağlıklı köklerle de saç ekimi yapılması mümkündür. Uygulamadan 1-1,5 ay sonra ekilen kökler dökülerek kısa süre sonra kalıcı saçlar çıkmaya başlar.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI

SAÇ EKTİRME SONRASI Saç ektirme sonrası uygulanması gereken işlemler en az saç ekimi kadar önem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir