Saç Mezoterapisi Hakkında

Saç Mezoterapisi Hakkında

Saç Mezoterapisi Hakkında
Saç Mezoterapisi Hakkında

Saç mezoterapisi, herhangi bir sorun oluşturmadan saçı dökülen herkese uygulanan bir estetik uygulamadır. Bu konu ile ilgili uzman çözümler sunan merkezler, her yaşta meydana gelen saçsızlığa çözüm sunmaktadır. Mezoterapi işlemi, çok ince uçlu bir iğne aracılığı ile saçlı derinin orta tabakasına küçük dozlarda yapılan mikroenjeksiyon uygulamasıdır. Deride bulunan dermis tabakası, cildin en fonksiyonel tabakasıdır. Buraya yapılan enjeksiyonla, saç kökünü beslenmesi için gerekli olan vitaminler, mineraller, oligelement ve dolaşım düzenleyiciler, doğrudan hedef dokuya verilmiş olmaktadır. Mezoterapi işleminin alternatif bir tıp yöntemi olmadığı, Amerikan İlaç Dairesi FDA onaylı farmakolojik ürünlerin alternatif yöntemlerle verilmesi işlemidir. Bu işlem tamamen tıbbi bir işlemdir Amaç, bütünüyle lokal bir işlemle hücre metabolizmasını uyararak doku canlılığını yeniden kazanmasını sağlamaktır. Mezoterapi, cinsiyet ve yaş ayrımı gözetmeksizin herkese yapılabilmektedir. Bu işlemin çok sayıda avantajları bulunmaktadır. Bunlar arasında lokal uygulanabilmesi, doğrudan hedef dokuya verilebilmesi, dökülmenin durmasının yanı sıra saçların tamamının çok daha canlı ve parlak görünmesi, sistemik yan etkisinin az olması, kullanılan ilaçların minik dozlarda verilebilmesi, ilaçtan aktif olarak yararlanılabilmesi, ilacın bizzat hekim tarafından uygulanması, seans aralarının uzun, seans sayılarının ise az olması, sonuç kalitesinin yüksek olması ve düşük maliyet bulunmaktadır.

Saç Mezoterapisi Üç Aşamalı Uygulamadır

Saç mezoterapisi üç etkili bir uygulama metodudur. Mezoterapinin ilk etkisinin saç dökülmesini durdurmak olduğu bilinmektedir. Erkekte ya da kadında, hangi sebeple olursa olsun, ortaya çıkan bozukluk, dolaşım ve beslenme bozukluğudur. Saçlara uygulanan mezoterapi, dolaşım ve beslenme bozukluğunu doğrudan hedefe uygulanmasıyla düzelttiği için dökülmeyi yüksek bir oranda durdurmaktadır. Saça uygulanan mezoterapinın ikinci etkisi de saç kalitesini artırmaktır. Bu uygulama saç derisinde ölmemekte, dökülmeyerek bebek saçı gibi duran minik tüylerin ya da birbirine yapışmış olan uçuşan ince telli saçların kalın saça dönüşmesini sağlamaktadır. Mezoterapi uygulaması, dökülme ya da cansızlaşma oluşmadan saçlarının canlı ve parlak görünmesini amaçlayan insan için de, önemli bir sonuçtur. Uygulamanın üçüncü etkisi ise saç hücrelerini girdiği bitkisel hayattan çıkarmaktır. Bu işlem, canlılığını muhafaza etmelerine rağmen saç üretemeyen saç hücrelerini uyarmaktadır. Bu işlemle saçsız gibi görünen alanlar bile harekete geçebilmektedir. Saç dökülmesinde saç kökünde küçülme olmakta, saçın yaşam döngüsünde hızlanma meydana gelmekte ve saçın büyüme aşamasının kısalması söz konusu olmaktadır. Saç derisi mezoterapisi uygulamasıyla saç kökü güçlenmektedir. Saçın yenilenme süreci uzarken dökülme süreci ve miktarı da azalmaktadır. Saça uygulanan mezoterapisi uygulaması, dökülmenin durmasında ve kontrolünde en etkili yöntemlerden birisi olmaktadır.

Tek Seansta Bile Olumlu Sonuç Alınmaktadır

Saç mezoterapisi uygulamasında, tek seans uygulamasında bile yarar görmektedir. Seans sayıları ise haftada bir yapılmaktadır. Çok yoğun dökülmeler olduğunda seanslar haftada iki kez yapılabilmektedir. Mezoterapi işlemi, dökülmesi olmayan, sadece daha canlı ve parlak saçlar arzu eden kişilerde ise iki ila üç haftada bir yapılabilen birkaç seans yeterli olmaktadır. Uygulama aşamasında ilk yoğun kür için on seans yeterli olabilmektedir. Daha sonraki mezoterapi seansları ise özellikle erkekler için bir ila iki ayda bir yapılan tedavilerle saçlar korunmaktadır. Kadınlarda ise saç dökülmesinin yanı sıra hastalık varsa bunun tedavisiyle beraber yapılan mezoterapi sonrası tedavilerin yılda 3 ila 4 kez yapılması yeterli olmaktadır. Mezoterapi işleminde destek tedavisi de yapılmaktadır. Mezoterapi seanslarıyla birlikte radyo frekans, saç lazeri gibi ek yöntemler destek amaçlı uygulanabilmektedir. Ayrıca tonik, şampuan ve yağ gibi dışarıdan yapılan uygulamalar da ek tedavi yöntemi olarak tavsiye edilebilmektedir. Gerekli görülen kişilerde ise reçete ilavesi yapılabilmektedir. Özellikle erkeklerde oluşan androgenetik dökülmede bir ilacın kullanımı gerekli olmaktadır. Saç dökülmeleri 5 yıl gibi yakın zaman önce başlamış olanlarda önden açılması ve tam kelliği bulunmayan erkeklerde ilaç uygulaması daha etkilidir. İlaç tedavisi kesinlikle hekim tavsiyesiyle resmi makamların onayladığı ilaçlarla yapılmalıdır.

Erkek ve Kadınlarda Uygulanabilmektedir

İnsanlarda sıkça karşılaşılan iki farklı tip saç dökülmesi olmaktadır. Birinci tip telojen saç dökülmesinde saçlar, normal zamandan çok daha erken dökülmektedirler. Özellikle hamilelik, kansızlık, tiroit hastalıkları, diyet sonrası ve mevsimsel değişiklikler bu şekildeki saç dökülmesine neden olmaktadır. İkinci tip saç dökülmesi de erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan androgenetik saç dökülmesidir. Erkeklerin yüzde 70’inde, kadınların ise yüzde 30’unda bu tip dökülme görülmektedir. Bu dökülme tipinde saçlı deri alın çizgisi kadınlarda korunmakta, erkeklerde ise geriye doğru açılmalar başlamaktadır. Erkekler ve kadınlarda tepe seyrelmesi sık olarak görülmektedir. Saç mezoterapisi, hem erkek hem de kadınlarda güvenli ve etkili bir uygulama olarak öne çıkmaktadır. Saça uygulanan mezoterapisi seansları ortalama 10 seans olarak yapılmalıdır. Mezoterapi seansları başlarken bir ila iki haftada bir yapılır. Sonraki günlerde ise seans aralıkları açılabilmektedir. Uygulama 15 ila 20 dakika kadar sürmektedir. Mezoterapi uygulaması, kişinin durumuna göre değişmekle beraber etkinliği genel olanak 3 ila 4 seanstan sonra görülmeye başlamaktadır. Seans sonrasında saç tellerinde kalınlaşma ve saç sıklığında artma görülmektedir. Mezoterapi işleminde kullanılan ilaçlar mikro incelikteki enjektörlerle uygulanmakta ve işlem öncesinde uygulama yapılacak alana lokal anestezikler sürülmektedir. Bu nedenle de kişinin acı duyma hissi en az seviyeye inmektedir. Mezoterapi uygulamasında ginkgo biloba, damar genişleticiler, dexpanthenol (Vitamin B5), minoxidil, Biotin, Vitamin A, Vitamin C, multivitaminler, bakır, kobalt, sülfür, magnezyum gibi minerallerle organik silisyum ve lidokain kullanılmaktadır. Mezoterapi işlemi, saçlarında aşırı şekilde dökülme sorunları yaşayan, saçlarının cansız ve mat görülmesinden şikayet eden kadın ve erkeklerde başarıyla uygulamaktadır. Mezoterapi işleminden sonra görülen belirgin bir yan etki olmamaktadır. Ancak bütün ilaçlarda meydana geldiği gibi olduğu gibi mezoterapi ilaçlarına karşı hassasiyeti olanlarda kaşıntı, kızarıklık, alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, doğrudan derinin orta tabakasına yapılan tedavi yöntemidir ve ortaderi tedavisidir. Bu işlemde amaç, az miktardaki aktif maddeyi tedavi edilmesi gereken bölgeye enjekte edilmesi ve bu sayede etkili olmasıdır. Yöntem, saçlı deride, yüzde ve vücutta uygulanabilmektedir. Mezoterapi uygulamalarında saçın ihtiyaç duyduğu mineral vitamin ve eser elementleri içeren özel serumlar, doğrudan doğruya saç kökünün bulunduğu derinin orta tabakasına enjekte edilmektedir. İşlem, yıpranmış saçları canlandırır. Aynı zamanda kişideki tiroid hastalığı ve anemi gibi rahatsızlık nedeniyle meydana gelmiş saç dökülmelerinin tedavisinde de yardımcı olur. Bunun yanında stres, mevsimsel dökülme sürecinin uzaması, beslenme bozukluğu nedeni ile meydana gelen dökülmelerinde de son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemin yan etkileri çok azdır ve maliyeti düşüktür. Ayrıca seans aralıkları diğer uygulamalara göre daha uzundur. Yöntemde çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır ve ilaçlar Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayladığı çoğu bitkisel olan ürünlerdir. Uygulama sırasında önemli olan, ilaçların farmakolojik özelliklerinin yanı sıra birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etkilerini çok iyi bilinmesidir. Uygulama yapılırken 5 ya da 7 seans sonra olumlu değişikler gözlemlenebilmektedir. Ancak ilk olumlu sonuçların görülebilmesi 3 ay sonra olmaktadır. Saçlara yapılan mezoterapi uygulaması, ilk ay haftada 1, ikinci ay 10 günde 1 ve sonraki ayda 1 seans olacak şekilde toplam 10 ile 20 seans olarak uygulanmaktadır.

Dolgun Görünüm İçin Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, saç köklerinin gereksinim ihtiyacı hissettiği, vitamin, mineral, dolaşımı hızlandırıcı ilaçlar, aminoasitler ve epitelyum dokusunu besleyen organik ürünlerin, doğrudan saçlı deri içine enjekte edilerek köklerin yerine canlandırılması işlemidir. Saçların dökülmesini önlemek ve korumak, çok daha güzel bir görünüme kavuşturmak, saçların sıkılaşmasını sağlamak, bu yöntemle mümkün olabilmektedir. Bu uygulama ile saç kökleri beslenmekte, dökülmesi sona ermektedir. Aynı zamanda köklerin bağlı olduğu dokuları onarmaktadır. Strese bağlı, mevsimsel, metabolik nedenler ya da gebelik sonrası saçlarında aşırı bir şekilde dökülme yaşayanların yanı sıra cansız ve mat görüntü ve kırılma şikâyeti olanlar, bu yöntemden faydalanabilir. Mezoterapisi uygulamasının ardından saçların gelişimi ve saç tellerinin sağlıklı bir şekilde üretilmesi için gerekli olan eksikliklerin tamamlanmasıyla daha dolgun, parlak ve hacimli saçlara sahip olmak mümkündür. Yöntem, cildin orta tabakasına uygulanmaktadır. Yöntem, dökülmeyi tedavi etmek kontrol altına almak için uygulanan ek yöntem olarak tanımlanmaktadır. Sonuçlar ise kalıcıdır. Bu yöntem, faydalı ürünleri direkt olarak dokuların etrafına uygulanan bir tıbbi tekniktir ve deri içine uygulanır. Derinin içine yapılan bu uygulama, hücresel metabolizmayı uyararak dokuları canlandırmak için en uygun zemini hazırlamaktadır. Bu uygulamayla birlikte kişinin saçları çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmuş olmaktadır. İşlem, hem kadına hem de erkeğe başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Erkek Tipi Dökülmelerde Mezoterapi Yararlı Olmaktadır

Saç mezoterapisi, metabolik nedenli, mevsimsel, saç dökülmeleri ve gebelik sonrası ani saç dökülmelerinde yararlı olmaktadır. Özellikle erkek tipi saç dökülmesinde mezoterapi uygulanmasın yaralı olduğu söylenmektedir. Genetik ve hormonal saç dökülmelerinde de yöntem destek tedavi yöntemi olarak tercih edilebilmektedir. Mezoterapi işleminde kullanılan karışımın içeriği kişinin ihtiyacına göre düzenlenmektedir. Saç dökülmesi eskiden genellikle 40 yaşını geçtikten sonra görülmekteydi. Ancak günümüzde saç dökülmesi sorunu 20 yaşından sonra da ortaya çıkmaya başlamaktadır. Saç dökülmesi sorunu meydana geldiğinde mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır. Mucizevi saç çıkartan ürünün olmadığı bilinmelidir. Üstelik erkeklerde olduğu gibi kadınlarda de saç dökülmesi ve saç incelmesi meydana gelebilmektedir. Bunun nedenleri, yetersiz beslenme, genetik kalıtım, stres ve kullanılan ilaçların yan etkileri olabilmektedir. Yapılan araştırmalerda göre dünyada 30 milyon kadınının özellikle menopoz dönemine yaklaştıkları dönemlerde saç dökülmesi sorunu başladıkları ortaya çıkmıştır. Saç dökülme tedavisinin de ihmal edilmemesi gereken bir sorun olduğunu bilinmelidir. Geç kalındığında saç ekiminin bazen yeterli çözüm olamamaktadır.

Seç Dökülmesi Hastalıktır

Saç dökülmesi bir hastalıktır ve saçların incelmesi ve cansızlaşması farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. 100 tele kadar saç dökülmesi normal olarak değerlendirilirken, 100 telin üzerine çıkan dökülmelerde uzmana başvurulması ve dökülme için önlem alınması gerekmektedir. Saç dökülmesinin psikolojik olarak olumsuz etkilemesi söz konusu olabilmektedir. Saç dökülmesi için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Bunlar medikal ilaçlar, losyon ve şampuanlar, saç mezoterapisi ve saç ekimi FUE yöntemleridir. Mezoterapi, saçların seyrekleştiği ve inceldiği alanlara ince uçlu enjektörler aracılığı ile özel ilaçlar verilme yöntemidir. İlaçların içinde de hormonlar, proteinler, bitki özleri karışım olarak bulunmaktadır. Uygulama başlangıcında haftada bir kez olmak üzere 4 hafta, daha sonra da iki haftada bir kez olmak üzere 4 hafta daha tedaviye devam edilmelidir. Sonuçların alınması için seansların aksatılmadan yapılması gereklidir. Mezoterapi lokal olarak uygulanır ve doğrudan hedef dokuya enjekte edilir. Uygulama saç dökülmesini önler. Ayrıca saçların çok daha canlı, parlak ve kalın görünmesini sağlamaktadır. İlaç uygulamaları bizzat doktor tarafından uygulanmalıdır. Yöntem, saç dökülmeleri için son derece etkili ve önemli tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Çok ince uçlu bir iğne ile yapılan işlemde saçlı köklerinin olduğu tabakaya mikroenjeksiyon yöntemi uygulanmaktadır. Bu bölgeye yapılan enjeksiyon aracılığı ile saç kökü beslenir. Üstelik mezoterapi, yaş ve cinsiyet ayrılığı olmaksızın herkese yapılabilmektedir. Mezoterapinin ilk etkisi saç dökülmesini durdurmak olmaktadır. Kadın ya da erken, hangi nedenle meydana gelirse gelsin, saç dökülmesi saç kökünün dolaşım ve beslenme bozukluğu sonucudur. Saç mezoterapisinin ikinci etkisi de saç kalitesini artırmaktır. Saç derisinde ölmeyen ve dökülmeyen üstelik tüye benzeyen saçların kalınlaşması mümkün olabilmektedir. Uygulama ile canlılıklarını korumalarına rağmen saç üretmesi mümkün görünmeyen saç hücreleri uyarılır. Uygulama sonucunda da saçların çok daha canlı ve çok daha parlak görünmeleri mümkün hale gelebilmektedir.

 

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

Saç Ekiminin Zararları

SAÇ EKİMİNİN ZARARLARI | SAÇ EKTİRMENİN ZARARLARI

Saç Ekiminin Zararları Saç ekimi ile ilgili internet üzerinde yalan yanlış bir çok haber yapılmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir