Saç Nakli

Saç Nakli

Saç Nakli
Saç Nakli

Günümüzde bir çok sebepten dolayı bir çok kişi saç dökülme problemi ile karşı karşıya gelmektedir. Saç dökülmesi karşısında bir çok kulaktan dolma yöntem veya ilaçları piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz yalnız bunların hiç biri saç nakli kadar başarılı bir sonuç veremez. Saç nakli, dökülmüş saç alanının yerine saç dökülmesinin en ender görüldüğü ense bölgesi ve üstü, sakal ,göğüs veya bacak gibi bölgelerden alınan dokunun aktarılması işlemine denir. Saç nakli uygulama bakımından içerikte bazı değişiklikler gösterebilir.

Saç nakli, saç ekim merkezi dediğimiz yerlerde veya özel hastanelerde uzman doktor  ve özel ekipmanı eşliğinde yapılır. Bir merkezin bu işlemi yapması için sağlık bakanlığı tarafından özel izne ve ruhsata sahip olması gerekmektedir.

Saç naklinde vücutta ender dökülme görülen bölgedeki saç dokuları kullanılarak nakil yapılır. Bunların başında ense bölümü yer almaktadır. ense bölümündeki saçlar hem doku olarak saç yapısına en benzer dokuya sahiptir hem de dökülme ihtimali en zor olan bölgedir. Bu yüzden genelde iki kulak arkası dediğimiz bölgede operasyon yapılır. Bu durum kadın ve erkeğe göre değişiklik gösterebilir . Mesela Erkeklerde ense bölümündeki kıllar DHT (dhidro testosteron) hormonuna tamamen duyarsızdırlar bu sebeple bu alanda saç dökülmesi görülmez. Bu sebeple saç naklinde en çok kullanılan bölge bu alandır. Diğer bölgelerden alınan kılların saç ekiminden sonra dökülme olasılığı mevcuttur.

Bu durum kadınlarda fark göstermektedir. Çünkü kadın vücudunda DHT (dhidro testosteron) hormonuna duyarsız bir bölge yoktur. Saç dökülmesi her alanda görülmektedir. Vücudun diğer bölümlerinden alınan dokularında dediğimiz gibi zaman içinde seyrelmesi ve dökül mesi mümkündür. Genel olarak bu sebeplerden dolayı uzun süreli olarak konuya bakıldığında saç ekimi operasyonu erkeklerde daha başarılı sonuç getirmektedir.

Saç nakli yaptırmadan önce mutlaka uzman kişiler tarafından bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Saç nakli kişisel imaj ile ilgili olduğu için kişiler açısından çok büyük önem taşımaktadır. Haliyle bu hassasiyetten yararlanmak isteyen fırsatçılar olacaktır. Saç ekimi yapıldıktan sonra bir ihitmal olsa dahi ekilen saçların kalıtımsal sebeplerden dolayı dökülebileceği bilinmelidir. Saç nakli yapılmadan önce bu ihtimal mutlaka kişiye bildirilmelidir. Saç nakli yapılacak yerde yeteri kadar doku donor bulunması gerekmektedir. buda diğer önemli unsurlardan biridir. Saç ekimi önemli bir operasyon olup her safhasında doğru bilgilendirme müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir.

Saç nakli teknoloji ve bununla birlikte tıbbın gelişmesi ile günümüzde çok ilerlemiş bulunmaktadır. Genelde saç ekimi günümüzde iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlardan  bir tansei fut yöntemi diğer ise fue yöntemidir. Fut yöntemi fue yöntemine göre biraz daha eski sayılabilir.

Fut yönteminde saç şeritler halinde iki kulak arkası ense bölümünden alınarak mikroskop altında bir işlem geçirilerek saç ekim işlemine geçilir. Fut yönteminin uygulanışı uzman doktor tarafından ön muayenede tespit edilen sonuçlara göre tespit edilir. Ekilecek saç köklerinin sayısı 5 bine kadar varabilir. Fut ile Fue tekniği arasındaki en belirgin fark; ense bölgesinden saç köklerinin alım aşamasıdır. Fue yönteminde verici bölgeden saç kökleri tek tek özel aletlerle alınır. Fut tekniğinde ise verici bölgeden bir şerit halinde alınmaktadır.

Fut yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde operasyon sonrasında ağrı olup saç dokusunun bulunduğu yerde iz kalabilir. Aynı zamanda bazı operasyonlarda kalıcı duyu kaybıda yaşandığı görülmüştür.

 

 

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

Saç Ekiminin Zararları

SAÇ EKİMİNİN ZARARLARI | SAÇ EKTİRMENİN ZARARLARI

Saç Ekiminin Zararları Saç ekimi ile ilgili internet üzerinde yalan yanlış bir çok haber yapılmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir