Üst Dudak Dolgusu

Üst Dudak Dolgusu

          Üst dudak dolgusu, alt dudağı ile üst dudağı arasında belirgin bir oransızlık bulunan veya üst dudağının mevcut halinden memnun olmayan hastalar için uygulanan bir estetik cerrahi yöntemidir.

Üst dudak dolgusu, hastanın kendi yağ dokusundan alınan bir parçanın özel bir işlemden geçirilerek hastaya enjekte edilmesi gibi uygulanabileceği gibi liposuction veya silikon yöntemi ile de yapılabilmektedir. Silikon kullanılması, uzun yıllar kullanım imkanı sağlar. Ancak yağ doku ve hyalüronik asit enjeksiyonu yapıldığında, enjekte edilen madde  ortalama 1 yıl sonra vücut tarafından emilerek kaybolduğu için yenilenmesi gerekir. Üst dudak dolgusu teknikleri arasında her insanda bulunan hyalüronik asidin hastadan alınarak dudağına enjekte edildiği uygulamalar da bulunmaktadır.

Üst dudak dolgusu ile dudağı kalınlaştırma yanında üst dudağa şekil verilmesi ve alt dudak ile orantılı hale getirilmesi işlemidir. Dudak kenarındaki sarkmalar, kırışıklıklar, dudak kontürünün belirginleştirilmesi de aynı operasyonla yapılabilir.

Acılı bir operasyon olduğu için anestezi uygulanır. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen uygulama ortalama 10 dakika kadar sürer. Ancak silikon dolgu yöntemi tercih ediliyorsa, anestezi ve operasyon süresi toplam 1 saati bulmaktadır.

Hasta operasyondan hemen sonra günlük hayatına dönebilir. Bir süre dudaklarına baskı uygulamaması ve darbelerden koruması istenir. Operasyondan sonraki 2 saat boyunca hiçbir şey yenilip içilmemesi tavsiye edilir.

Üst dudak dolgusunun bilinen herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Operasyon sebebiyle hafif bir ödem oluşması normaldir. Ancak bu durum birkaç gün içinde ortadan kalkacaktır. Dudağa ne kadar enjeksiyon yapılacağı ve dudağa verilecek şekil, doktor tarafından önceden yapılacak örnek çalışmalarla belirlenir. Aşırı enjeksiyon sun’i bir görünüm yaratacağından tavsiye edilmez. Alt dudak ile orantılı olacak şekilde dolgunlaştırma her zaman daha doğal bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

DUDAK DOLGUSU

DUDAK DOLGUSU

DUDAK DOLGUSU Dudak dolgusu, ince veya orantısız dudakların daha dolgun ve orantılı görünmesi için yaptırılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir