Yağ Aldırma (liposuction)

Yağ Aldırma (liposuction)

Yağ Aldırma (liposuction)
Yağ Aldırma (liposuction)

Yağ aldırma işlemine liposuction adı verilmektedir. Bu işlem, vücut şeklinin bozulmasına neden olan yağ dokularının alınmasını sağlamak için uygulanan bir yöntemdir. Birçok kişi, fazla kilosu olmasa bile özellikle bel bölgesi, karın bölgesi ve kalçalarındaki fazla yağlardan şikayet etmektedir. Uygun olan kişilerde yağdokusu, küçük deliklerden giriş yapılarak azaltılmaktadır. Ameliyat izinin görülmemesi için de bu yöntem tercih edilmektedir. Liposuction uygulamasında alınan yağ hücreleri, şeklin düzgün olması için çükür olan bölgelere transfer edilmektedir. Uygulamada amaç, yağları yok etmek değil görüntünün vücudunun bütünüyle uyumlu olmasını sağlamaktadır. Uygulama yapılırken genel anestezi ya da belden uyuşma işlemi yapılmaktadır. Genel olarak üç milimetre çapında minik delikler açılarak fazla yağ dokuları alınmaktadır. İşlem sonrası bir gece hastanede kalmak gerekmektedir. Ertesi gün de taburcu olunmaktadır. Uygulamanın ardından 24 saat sonra duş alınabiliyor. İşlemin boyutuna göre de üçüncü günden itibaren normal yaşama dönülebilmektedir. İşlemin ardından bir miktar morarma görülse de iki hafta içinde bu morluklar kaybolmaktadır.

Yağ Aldırma İşlemine Kimler Uygundur?

Vücudunda belli kısımlarda yağlanma olan, derisinde çok fazla sarkma görülmeyen kişiler yağ aldırma işlemi için müsaittir. Liposuction, özellikle karın, maçla, bel ve bacaklarda sık bir şekilde yapılmaktadır. Gıdı ve göğüs bölgesine de uygulanabilmektedir. Vücudun tamamında yağlanma olan kişilerde işlem uygulanmamaktadır. Bu uygulamayı arzu eden kişilerde cilt sarkıklıklarının fazla olmaması gereklidir. Sarkık bir karında uygulama yapılırsa, deri daha çok sarkmaktadır. Bu kişilerde karın germe işlemi de uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu işlemin hedefi, görüntünün güzel olmasını sağlamaktır. Bazı kişilerde uyumu yakalamak için fazla yağları alırken boşlukların da doldurulması gerekmektedir. Fazla olan kısımlardan alınan yağların eksik olan yerlere ilave edildiğinde daha mükemmel neticeler elde edilebilmektedir. Uygulamanın en büyük avantajı, işlemin çok küçük deliklerden yapılması nedeniyle izin belli olmamasıdır. Uygulama sırasında çok fazla yağ alınırsa ciltte düzensizlikler ve çöküntüler oluşabilmektedir. Uygulama sonrasında çok fazla kilo alınmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Fazla kilo alınırsa bozulma meydana gelebilmektedir. Kişiye birden fazla iylem yapılabilmektedir. İşlem genel olarak karın yağlarına uygulanmaktadır. Ancak bunun kilo verme yöntemi olmadığının bilinmesi gereklidir.

Uzmana Danışılmalıdır

Yağ aldırma operasyonu düşünülüyorsa kişinin öncelikle bir estetik cerraha danışması tavsiye edilmektedir. Kişi, istenen neticenin kusursuzluk değil düzeltme olduğunu unutmadan cerrahi sonrası beklentilerini açık yüreklilikle paylaşmalıdır. Liposuction operasyonu, en sık başvurulan ameliyat grubundandır ve hem de kadınlara hem de erkeklere uygulanabilmektedir. 18 yaştan itibaren yapılabilmektedir. Bu operasyon, deri esnekliği iyi olan, deride aşırı bir sarkıklığı olmayan, belirli bölgelerde yağ artışı olan kişilerde son derece iyi sonuç vermektedir. Karın derisinde belirgin olan bir sarkma mevcutsa, estetik karın germe operasyonu uygun olacaktır. Estetik operasyondan önce en önemli unsurlardan biri duygusal dengedir. Bu işlemin vücut hatlarının görüntüsünü düzeltebilmekte ancak yaşam şeklini değiştirememektedir. Estetik cerrahi operasyonu görüntüyü düzelterek kişinin kendine olan güvenini yenileyebilir. Gerisi ise kişiye kalmıştır. Bu yöntemin şişmanlık için çare olmadığı unutulmamalıdır. Yağ alınması ile vücut şekillendirmenin en büyük başarısı, teknikle birlikte emilen yağların yanı sıra yağ hücreleri ve yağ reseptörlerinin bir kısmının alınması sonucu bu bölgelere eskisi gibi aşırı yağ toplanamamasıdır. Vücut şekillendirilirken. bölgesel yağ toplanma merkezlerinin tamamının değerlendirilmesi ve yağı alınacak bölgelere hepsinin dahil edilmesi, başarı için son derece önemlidir. Uygulama yapılmadan önce operasyonun olası riskleri ve yağ alımı ile ilgili zorluklardan mutlaka bilgi verilmiş olması gereklidir. Enfeksiyon la da belirli bir bölgede kan birikimi gibi operasyonun ardından meydana gelen komplikasyonlar fazla değildir ve tedavi edilebilmektedirler. Bu ameliyatın, söylenenin aksine komplikasyon oranının çok fazla düşük olduğu bir operasyon şeklidir. İşlem yapılırken kişiden kişiye ve işlem alanı sayısına bağlı olarak değişmekle beraber en çok 5 litre yağ alınması tavsiye edilmektedir. Ancak bu sayının herkeste uygulanması gerekir diye bir kaide olmamaktadır. Bazen karından 2 litre yağ alınması yeterli olabilmektedir.

İşlem Kozmetik Cerrahinin En Fazla Uygulanan Türüdür

Yağ aldırma, kozmetik cerrahinin en fazla uygulanan bir türüdür. Vücudun görünümünü iyi bir hale getirmek, düzensiz ya da bozuk olarak görünen vücut şekillerini yumuşatmak için uygulanan,  istenmeyen aşırı yağların cerrahi yöntemle aldırılması işlemidir. Bu uygulamaya vücut şekillendirme adı da verilmektedir. Liposuction, boyun, çene altı, üst kollar, yanaklar, göğüs kafesi bölgesi, bel, karın, bacak içleri, uyluk, kalça, baldır diz ve ayak bileği gibi bölgelerin şekillendirilmesi için uygulanabilmektedir. Bu işlem riskleri olan bir cerrahi uygulamadır ve acı olabilir. İşlemin çok nadir de olsa ciddi veya ölümcül komplikasyonlarının da olabildiği bilinmelidir. Bu nedenle operasyona karar vermeden önce çok iyi düşünülmeli. İşlemi yapacak olanın bu alanda profesyonel olmasına dikkat edilmelidir. Bu uygulamada farklı yöntemler vardır. Bunlardan biri olan sıvı enjeksiyon, en sık görülen şekildir. Bunun yanında süper-WET, sıvı enjeksiyonuna benzer. Aradaki fark ise enjekte edilen sıvı daha azdır. UAL yöntemi, yağ hücrelerini sıvılaştırılması için ultrasonik titreşimlerin kullanıldığı yöntemdir. Lazer yardımlı uygulama ise yağ hücrelerinin sıvılaşması için lazer enerjisinden yararlanılan yöntemdir. Uygulama, hafif uyuşukluk hali ya da bölgesel anestezi sağlanarak gerçekleştirilmektedir. Uygulama süresinin bölgeye göre değiştiği bilinmelidir. İylemin bazı risklerinin olduğu bilinmelidir. Bunların arasında şok, enfeksiyonlar, kanama, kan pıhtısı, yağ embolisi, sinir, deri, doku veya organ hasarı ya da uygulama sırasında kullanılan araçlardan ya da ısıdan meydana gelen yanıklar, dengesiz yağ çıkarma, cilt ezikleri, ağrının devam etmesi, deride renk değişikliği, yara izi ve özellikle yaşlı kişilerde düzensizlik ile anestezi kaynaklı riskler bulunmaktadır.

Hakkında Estetik Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir