Yüz Estetiği Hakkında

Yüz Estetiği Hakkında

Yüz Estetiği Hakkında
Yüz Estetiği Hakkında

Yüz estetiği denildiğinde genel olarak insanların aklına daha çok yaşlanmaya bağlı olan değişikliklerin düzeltilmesi ve ortadan kaldırılması akla gelmektedir. Ancak bu işlemin önemli ayrıntılarından biri, kişideki yaşlanma bulgularının düzeltilmesi ile birlikte alımlı bir görüntü elde edilmesidir. Bu amaçla estetik ve plastik cerrahi yöntemlerinde bilinen ve yeni yöntemler uygulanmaktadır. Özellikle son zamanlarda geliştirilen kök hücre tedavileri, lazerler, odaklı ultrason ve radyofrekans cihazlarla yapılan özel dolgular ve operasyon yöntemleri, bu yolda başarılı neticelerinin elde edilmesini son derece kolay bir hale getirmiştir. Göz ve çevresinin yaşlanma işaretlerinin il görüldüğü alanlardır. Önceleri kaz ayakları görülmekte, ardından alın çizgileri belirginleşmekte, sonrasında da göz kapaklarında torba görüntüleri ve bunu izleyen zamanlarda da alt ve üst göz kapağı ile kaşlarda düşmeler görülebilmektedir. Bu yaşlanma belirtilerine ek olarak yavaş olma da yanak ve burun bileşkesindeki çizgilerde derinlik, yanaklarda sarkıklık ve elmacık kemiklerindeki düzleşme, ardından boyunda sarkma ve yüzde kırışıklıklar kendini göstermektedir. Erken yaşlarda bu belirtileri azaltabilmek için botoks, dolgu, PRP gibi medikal yöntemler fayda sağlamaktadır. Sonraki dönemde ise hafif ve orta derecede sarkmalarla kırışıklıklar için yeni geliştirilmiş cihazlarla cerrahi olmayan germe ve cilt yenileme uygulamalarının yapılması, çözüm olabilmektedir. İleri düzeyde olan sarkmaların ve kırışıklıkların iyileştirilmesinde cerrahi yöntemler, tedavi için en önemli ana seçenek olmaktadır. Cerrahi yöntem istemeyenlerde de yeni teknolojiler uygulanabilmektedir. Cerrahi olarak ise gGöz kapağı estetiği, klasik yüz germe, orta yüz germe ile kaş kaldırma, lazer destekli yüz germe, bu amaçla kullanılabilecek yöntemlerin arasında gelmektedir.

Yüz Estetiği Nasıl Yapılır?

Klasik yüz estetiği, özellikle 40’lı yaşlardan sonra, yaşam tarzı ve güneşin etkisinin yanı sıra yer çekiminin etkisi ile ciltte deformasyonlar meydana gelmektedir. Yüzdeki bu çizgilerin belirginleşmesi, gerdan ve boyun sarkmaları, yanaklardaki sarkmalar ve çene altında meydana gelen çizgiler, yüzde olan yaşlanma belirtilerindendir. Belli yaş sonrasında özellikle kadınlarda kemik erimesinin başlamasıyla birlikte çene kemiğinde meydana gelen erime, cildin sarkmasına neden olmaktadır. Yüze yapılan estetik operasyonu ile fazla yağların alınması, kasların sıkılaştırılması, bollaşmış olan derinin gerilmesi ve derinin tekrar şekillendirilmesi mümkündür. Bu sayede yüze daha genç bir görünüm kazandırılabilmektedir. Çene kemiğinin erimesinden dolayı oluşan sarkma ve diğer kırışıklıkların tedavisi için yapılan ameliyatlarda önce cildin alt tabakasında bulunan bağ dokuları ve kas dokuları toparlanır. Ardından ciltte biriken fazla yağlar alınır. En sonunda da ameliyat sırasında açılan kesiler kapatılır. Yüze yapılan estetik operasyonların zamanı, kişinin durumu ve yapılacak olan operasyon bölgesine göre yaklaşık olarak 2 ile 6 saat arasında değişmektedir. Yüzdeki estetik ameliyatlar sonrasında operasyon bölgesine hafif bir pansuman tedavisi uygulanmaktadır. Operasyon sonrasında meydana gelebilecek ağrılar da düşük dozda ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir. Lüzumu halinde yüz germe ameliyatında göz kapağı operasyonları, elmacık kemiklerinin büyütülmesi, ciltte meydana gelmiş kırışıklara yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar da ilave edilebilmektedir.

Operasyonda Kesim Kulak Önünde ve Arkasında Olur

Yüz estetiği operasyonunda kesimler kulak önünde ve arkasında yapılmaktadır. Bu nedenle de bir miktar iz kalabilmektedir. Kulak önündeki kesim kulak içinden yapılırsa izin büyük bir kısmı içeride kalacaktır. Yara iyileşme sorunu yoksa izin görülmesi imkansızdır. Operasyon sonrasında birkaç gün hafif şiddetli ağrılar olabilmektedir ancak bunlar, ağrı kesiciler ile dindirilebilecek düzeyde ağrılardır.  Yüzde şişlik ve morluklar olabilmektedir. Ancak bunlar için endişe etmeye gerek yoktur. Birkaç hafta kadar ciltte belirgin bir hassasiyet olabilir. Derinin bir miktar hissiz olması normaldir. Bu hissizlik birkaç hafta veya birkaç ayda tamamen geçecektir. Yüz, birkaç hafta sonunda gerçek şeklini alacaktır. Birkaç gün mümkünse başın yukarıda tutulmasında yarar vardır. Sargılan operasyonun ertesi gününde açılır ve pansuman yapılır. 7 ila 10 gün sonra dikişlerin bir kısmı alınır. Birkaç ay cilt kuru olarak hissedilebilir. Nemlendirici bir krem ve hafif masaj yardımcı olacaktır. Bu işlem yapılırken ameliyatın yaşlanmayı durdurmayacağı bilinmelidir. Operasyon sonucunda meydana gelen gerginliğin kalıcı olmadığı unutulmamalıdır. Yüz cildi yaşlanmayı sürdürecektir. 5 ila 10 yıl sonra bir kez daha estetik ameliyatı olunabilmektedir. Ancak yüz germe operasyonunun etkilerinin yıllarca sürdüğü söylenmektedir. Ancak bu operasyonla ilgili bilinmesi gereken en önemli husus, zamansız ve erken yapılan bir ameliyatın zarar verebilme ihtimalidir.

Yüz Gençleştirme Operasyonu

Yüze estetiği operasyonlarından biri de yüz gençleştirmedir. Daha genç bir yüze sahip olmak için uygulanan bu yöntem, pek çok cilt sorununu kısa bir sürede ortadan kaldıran bir uygulamadır. Yüz gençleştirmede örneğin alın bölgesine botoks uygulaması yapılabilmektedir. Yanakta meydana gelen sarkmalar da cilt altı yastıkçıklarının boşalmasıyla meydana gelmekte. Elmacık kemiklerinin ve gözlerin çevresinde meydana gelen sorunlar da yumuşak doku erimesinden dolayı olmaktadır. Bu bölgelere yağ enjeksiyonu yapılmakta ve dolgun bir görünüm kazandırılmaktadır. Alt yüzde meydana gelen sarkmalar da radyo frekans cihazları ile yapılan tedaviler uygulanmaktadır. Bu sayede genç bir görünüme kavuşulmaktadır. Şaz germe ameliyatları arasında endoskopik yüz germe ameliyatı da vardır. Genel olarak orta yaş üstünde ve ileri yaşlarda erkek ve kadınlara uygulanan bir operasyondur. Kimi zaman genç yaşlarda da gerek duyulabilmektedir. Endoskopik yüz germe yöntemiyle kaşlar kaldırılmakta, orta yüz gençleştirilmekte, boyun gerginleştirilmekte ve kaş kaldırılmaktadır. Endoskopik yöntem, kesilerin minik boyutta açılmasına imkan verir. Kırışıklıklara sebep olan bolluk ve kaslar kamera aracılığı ile ekranda görülür ve düzeltilir. Kaşlar tabanlarından serbestleştirilir ve yukarıya doğru çekilir. Böylece olması gereken yani yerlerine yerleştirilir. Yerleştirme işleminde özel iplikler kullanılır. Bu sayede kaşlar istenilen yerlerine adapte edilir. Eğer gerekiyorsa alında açılan kesinin üzerinde bulunan deri kesilip çıkarılır ve müdahale tamamlanır.

Hakkında Estetik Hakkında

İlginizi Çekebilir

YÜZ GERDİRME FİYATLARI

YÜZ GERDİRME FİYATLARI

YÜZ GERDİRME FİYATLARI            Yüz gerdirme fiyatları, uygulamanın tek başına mı diğer estetik müdahaleler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir